قصه خوانی برای کودکان کار؛ ابتکارِ معصومه ابتکار در هفته کودک

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با هفته کودک، با حضور در انجمن حمایت از کودکان کار در خیابان مولوی تهران برای کودکان کار قصه خواند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بازخوانی داستان حضرت نوح و رفتارهای انسانی که منجر به فرمان خدا به نوح برای ساخت کشتی و نجات حیوانات و انسان های مومن شد، گفت: جنگ، نامهربانی انسان ها با یکدیگر، حیوانات و طبیعت، غرور و خودخواهی انسان ها و سرپیچی از فرمان خداوند منجر به قهر خدا و عذاب برای کافران شد.

معاون رئیس جمهور در ادامه با تعریف فرمان خداوند به نوح برای جدا کردن یه جفت (نر و ماده) از هر حیوان برای سوار شدن بر کشتی نوح، از کودکان خواست تا حیواناتی که می شناسند را نام ببرند.

وی افزود: آن حیوانات در کنار انسان های مومن سوار بر کشتی از طوفان گذر کردند تا ما امروز همچنان از موهبت های الهی بهره ببریم، اما امروز به واسطه رفتارهای اشتباه ما از جله شکار و تخریب زیستگاه، بسیاری از حیوانات را از دست داده ایم و برخی نیز در خطر قرار دارند.
ابتکار گفت: یکی از مهم ترین وظایف کودکان این است که مراقب آب، درخت، کوه، حیوانات باشند و از بزرگترهای خود نیز بخواهند که مراقب محیط زیست و طبیعت باشند و آن را حفظ کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از معرفی محیط بانی که همراهش بود، گفت: محیط بانان پلیس محیط زیست، آب، خاک و حیوانات هستند و مانع آسیب به حیوانات و محیط زیست می شوند.

وی با طرح این سوال که می دانید محیط زیست چیست، به شرح محیط زیست برای کودکان پرداخت و از آنان خواست یا دوست و یار محیط زیست کشور باشند.

معاون رئیس جمهور با انتخاب داستان حضرت نوح و روایت کودکانه از آن، کودکان حاضر در جمع را با ارزش محیط زیست، حیوانات و آب آشنا ساخت.

بنا براین گزارش، مدیر اداره محیط زیست شهر تهران، تعدادی از فعالان محیط زیست، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ابتکار را در این مراسم همراهی کردند.

نگاه دولت یازدهم به تشکل ها امنیتی نیست/ دولت در پی تقویت تشکل هاست

ابتکار در ادمه این مراسم، در جمع اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از کودکان کار با بیان اینکه حمایت از کودکان به ویژه کودکان کار که آسیب دیدگان شرایط اجتماعی هستند، کاری انسانی است، گفت: بی شک سازمان های مردم نهاد بهتر از مسئولان دولتی می توانند در این حوزه فعالیت کنند و به رفع چالش ها و کاهش فاصله های اجتماعی بپردازند.

وی تاکید کرد: البته لازمه این کار ایجاد فضایی امن بدون نگاه امنیتی به تلاش های فعالان اجتماعی و مدنی و برخورداری آن ها از حمایت های دولتی در زمینه های مختلف است که خوشبختانه دولت تدبیر و امید در همین راستا تلاش می کند.

معاون رئیس جمهور یکی از نقاط مثبت و قوت دولت یازدهم را اهمیت قائل شدن برای فعالیت سازمان های مردم نهاد به واسطه آگاهی از نقش آن ها در اصلاح چالش های موجود در کشور دانست و افزود: اخیرا لایحه‌ای از سوی دولت در خصوص تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد در حال تنظیم است که امیدواریم هرچه زودتر این لایحه به تصویب برسد تا سمن ها از پشتوانه و جایگاه قانونی محکمی برخوردار شوند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: کودکان، اعتیاد، محیط زیست و طلاق از جمله مهم ترین حوزه های اجتماعی است که سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند در بهبود وضعیت و کاهش آسیب‌های آن موثر باشند.

وی با تاکید بر اهمیت نقش آموزش در زندگی کودکان، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ریزی دقیق و مبسوطی برای ارائه آموزش‌های محیط زیست به کودکان دارد، زیرا ما معتقدیم کودکان بالفطره پیوندی عمیق با محیط زیست و طبیعت دارند.

ابتکار افزود: بچه ها درختان، حیوانات، آب، کوه و جنگل را دوست دارند و از آنجا که طبیعت عامل شادی و نشاط و آموزش برای تمام انسان هاست، هرچه در حفظ سلامت و نظافت آن کوشا باشیم، بیشتر از آن بهره خواهیم گرفت.

معاون رئیس جمهور نقش کودکان در حفظ محیط زیست ایران را کلیدی خواند و افزود: کودکان می توانند آموزگار بزرگ ترها و پدران و مادران خود باشند و از آنها بخواهند در کاهش آلودگی هوا، تولید زباله، حفظ و حراست از تنوع زیستی و جانوری کشور کوشا باشند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه در تهران تشکل‌های فعال بسیاری در حوزه محیط زیست داریم، گفت: هم‌افزایی در خصوص حفاظت از محیط زیست بسیار مهم است و امیدواریم این مهم از طریق ایجاد پیوندی بین تشکل های فعال محیط زیست، تشکل های فعال حوزه اجتماعی به ویژه کودکان و سازمان حفاظت محیط زیست به وقوع بپوندد.

نبود متولی مشخص برای کودکان کار

بنابراین گزارش، عضو هیات مدیره انجمن حامی کودکان کار هم با ابراز تشکر از حضور ابتکار در این مجموعه و همنشینی با کودکان کار، گفت: قعالان حوزه اجتماعی برای اثربخشی بهتر نیاز به حمایت های دولتی در ابعاد مختلف بدون ایجاد وابستگی یا دخالت دولت دارند.

وی افزود: موضوع کودکان کار یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی حال حاضر کشور است که متاسفانه متولی خاصی ندارد و تشکل هایی هم که در این حوزه فعال هستند با موانع و چالش های بسیاری مواجه اند که حل این موارد نیاز به حمایت اشخاصی در جایگاه شما از فعالیت تشکل های اجتماعی دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: به دلیل فعالیت ما در یکی از مهم ترین مناطق شهر تهران به لحاظ حجم آلودگی های زیست محیطی، همچنین وسعت آسیب اجتماعی کودکان کار، فعالیت آموزشی در این منطقه می تواند بسیار موثر باشد. زیرا این کودکان بخشی از بدنه اجتماعی هستند و می توانند به عنوان سفیران محیط زیست در این منطقه و سطح خانواده های خود فعالیت کنند.
/ 0 نظر / 13 بازدید