پیشگام بودن بخش کشاورزی در تخریب اراضی ملی

طبق سرشماری اخیر کشاورزی استان زنجان 5.2 درصد اراضی کشاورزی در سطح کشور را در اختیار دارد و این درحالی است که در سال 82 این میزان 4.2 درصد بوده است.

استاندار زنجان در مراسم هفته منابع طبیعی گفت: آمار فوق نشان‌دهنده افزایش 20 درصدی سطح اراضی کشاورزی طی 10 سال گذشته در استان زنجان است و این نقطه مقابل وضعیت در سطح کشورمان است.

این مسئول عنوان کرد: افزایش سطح اراضی کشاورزی در استان زنجان نشان‌دهنده این حقیقت است که طی سال‌های گذشته اراضی ملی و منابع طبیعی استان تخریب و تبدیل به باغ و زمین زراعی شده‌اند.

انصاری اذعان کرد: عملکرد فوق نشان می‌دهد که بخش کشاورزی استان زنجان در تخریب اراضی ملی پیشگام بوده و این به معنای آن است که بخشی که وظیفه حفاظت از منابع طبیعی را بر عهده دارد در تخریب و نابودی آن پیش‌قدم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف بی‌رویه آب در بخش کشاورزی استان زنجان در حوزه آب نیز جبران‌ناپذیر بوده و این موضوع با توجه به وجود تعداد چاه‌های آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان آشکار می‌شود.

استاندار زنجان تعداد چاه‌های آب مجاز در سطح استان زنجان را 11 هزار حلقه عنوان کرد و افزود: میزان مجاز برداشت آب از این تعداد چاه موجود در استان 870 میلیون متر مکعب است.

این مسئول از وجود 8 هزار چاه آب غیر مجاز در استان زنجان خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر در مجموع 18 هزار و 500 حلقه چاه در استان فعال است که از این تعداد یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب آب برداشت می‌شود.

انصاری عنوان کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی در استان زنجان با توجه به ظرفیت‌ها و سطح اراضی زیر کشت بسیار اندک بوده و از ظرفیت‌‌ها و قابلیت‌های فعلی به درستی استفاده نشده است.

/ 0 نظر / 17 بازدید