گسترش تمدن بشری دلیل گرم شدن زمین است.

پروفسور ثبوتی، گفت: گسترش تمدن بشری دلیل گرم شدن زمین است.

 "یوسف ثبوتی"  افزود: آب و هوای متوسط کره زمین در طول سالیان دراز یعنی بیش از هزاران سال را اقلیم می‎نامند. این اقلیم در طول دوران‎های زمین‎شناسی تغییرات زیادی داشته است، دوران‎هایی وجود داشت که آب و هوای زمین بسیار گرم بوده و سطح دریاها به دلیل آب شدن یخ‎ها بسیار بالا آمده بود و مناطق سردسیر قطبی در آن دوران محدود بود و در دوران‎هایی که برعکس این پدیده رخ داده است که زمین به طور متوسط بسیار سرد بوده و قسمت بزرگی از آب‎های اقیانوس‎ها به صورت یخ بوده‎اند.

 وی افزود: عمر زمین 4.5 میلیارد سال است و در طول حداقل 100 میلیون سال گذشته حدود 15 بار دوران سرد و یخ‌بندان و بسیار گرم را گذرانده است و آب و هوای کنونی زمین و تمدن 12 هزار سال بشر کم و بیش خود را با آن تطبیق داده است. یک برهه زمانی بسیار کوتاه و در واقع به اندازه یک چشم برهم زدن در تاریخ زمین است.

 چهره ماندگار زنجانی، خاطرنشان کرد: تمدن فعلی بشر در 12 هزار سال گذشته به وجود آمده است. مثلاً شهرنشینی، زراعت، دامپروری، ایجاد صنایع گوناگون را گذرانده و در تاریخ کوتاهی به جایگاه فعلی رسیده و تمدن بشر با این اقلیم که در 12 هزار سال گذشته وجود داشته و خود را تنظیم کرده است و موضوع قابل توجه این است که در طول نیمه دوم قرن بیستم دانشمندان متوجه گرم شدن غیرعادی زمین شده‎اند.

وی اظهار کرد: این گرم شدن جزو روال متعارف کره زمین نیست و به نظر می‌رسد که انسان بر اثر دانشی که در دو قرن اخیر به دست آورده و صنعتی که بر مبنای همین دانش به وجود آمده است، سبب تغییرات بزرگ مقیاس در کره زمین و آب و هوای متوسط کره زمین شده است. این نامتعارف بودن برای بشر که عمر تمدن کوتاهی دارد تا اندازه‌ای نگران‌کننده است و گرنه گرم شدن فعلی زمین در مقایسه با گذشته‎های دور کره زمین غیرعادی نیست، بلکه چیزی که این موضوع را غیرعادی می‌کند، تمدن کوتاه اخیر است.

این دانشمند زنجانی، تصریح کرد: مطالعاتی که دانشمندان بر روی این پدیده انجام داده‎اند نشان می‌دهد که مسبب اصلی این گرم شدن انسان است که انسان دو قرن گذشته برای توسعه صنعت و تمدن شهرنشینی در واقع برای بهتر زیستن به انرژی کلان نیاز داشته است که این انرژی کلان را در زیرزمین و مخازن نفت، گاز و ذغال‌سنگ یافته و استخراج کرده است و سوزاندن بی‌محابای آن سبب گرم شدن زمین شده است، زیرا عنصر سازنده این مواد کربن است که پس از سوخته شدن به کربن دی‌اکسید تبدیل می‌شود و این ماده اثر خاصی در جو دارد.

وی یادآور شد: اثر کربن دی اکسید در جو مانند یک روپوش است که اجازه خنک شدن به زمین نمی‎دهد. انرژی زمین از خورشید تامین می‌شود تقریباً تمام انرژی که به شکل‌های مختلف در زمین وجود دارد مستقیم از خورشید است که در گیاهان، بادها، جریان‏ های اقیانوس و حتی در منابع زیرزمینی ذخیره شده است.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: نور خورشید در طول موج‎های کوتاه پنج هزار و شش هزار انگستروم است که از جو زمین عبور کرده و وارد آن شوند که سبب گرم شدن زمین می‌شود و جو زمین نسبت به این طول موج‎ها شفاف است، ولی زمین اگر بخواهد گرما را پس بدهد در طول موج‎هایی پس می‎دهد که بلند هستند و طول آن حدود 20 هزار انگستروم است و حضور کربن دی‌اکسید و چند گاز دیگر در جو زمین اجازه خروج این طول موج‎ها را از زمین نمی‌دهد، بنابراین هر قدر کربن دی‌اکسید در جو زمین بیشتر باشد خروج گرما از زمین با مشکل روبه‌رو می‌شود و سبب گرم شدن زمین می‌شود و مانند یک لحاف روی کره زمین عمل می‎کند.

وی یادآور شد: دخل و تصرفات بشر مانند سوزاندن سوخت‎های فسیلی سبب وارد کردن بیش از حد کربن دی‌اکسید به جو زمین شده است که این مشکلات پدید آمده‎اند، البته به جز کربن دی‌اکسید گازهای دیگری مانند متان که از پوسیدن ضایعات گیاهی و حیوانی در رودخانه‎ها و لجنزارها و کنارهای اقیانوس‎ها به وجود می‌آید، دارای این خاصیت را دارد، ولی اهمیت آن در گرم کردن کره زمین به اندازه کربن دی‌اکسید نیست. این گازهایی که سبب گرم شدن زمین می‌شود را گازهای گلخانه‎ای می‎نامند که مانند گلخانه‎های شیشه‎ای که سبب گرم شدن گلخانه‎ می‌شوند، سبب گرم شدن زمین می‌شود.

ثبوتی در خصوص تبعات گرم شدن زمین، عنوان کرد: زمین گرم مقدار تبخیر از اقیانوس‏های بیشتری دارد و تبخیر زیاد و زیاد شدن بخار آب در جو سبب افزایش بارندگی‎ها می‌شود، ولی مسئله به این سادگی نیست. این بارندگی‎های زیاد سبب تغییر الگوی بارش می‌شود به این معنی که بارش در مناطقی که عرض جغرافیایی بالایی دارند مانند کشورهای اسکاندیناوی، روسیه، سیبری و کانادا زیاد شده، ولی عرض‌های جغرافیایی پایین‎تر مانند کشورهای خاورمیانه، هند، اروپایی جنوبی و مرکز آمریکای شمالی کمتر می‌شود و مطالعات و شبیه‎سازی‎هایی که متخصصان اقلیم انجام داده‎اند، نشان‌دهنده این نتایج است.

وی تاکید کرد: هیچ کدام از این موضوعات به صورت صد در صد قطعی نیست، ولی این موضوع با احتمال زیاد پذیرفته شده است. علت این بارندگی شدت گرفتن بادها است که به دلیل گرم شدن زمین و افزایش بخار آب در جو صورت می‎گیرد، بخار آبی که تبخیر می‌شود و در جو دوباره می‎خواهد به آب تبدیل شود مقدار قابل توجهی از انرژی نهان تبخیر را به جو می‌دهد، به همین دلیل مقدار زیادی از انرژی بر اثر میعان بخار آب در جو وارد جو می‌شود و نظام بادها تغییر می‌‎کند و این تغییرات سبب تغییر نظام بارش‎ها می‌شود.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: این تغییرات در مقایسه با تغییرات اقلیم زمین که به طور طبیعی انجام می‌شود و در طول دوران‎های زمین‎شناسی در صدها میلیون سال انجام می‌شود بسیار ناچیز است، ولی زندگی روزمره انسان اعم از کشاورزی، دامپروری و ... را با اقلیم موجود تطبیق داده است و این اقلیم جدید به طور نسبتاً ناگهانی تغییر باید نگران‌کننده است.

وی افزود: در خصوص تغییر اقلیم در ایران مطالعاتی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه انجام می‌شود، نشان می‎دهد که شبیه‎سازی اقلیم ایران در قرن 21 و همسایگان آن که باید منتظر بود که بارش‎ها تا اندازه‎ای کم شود و در هر حال خود را با آنان تطبیق داد، البته این نتایج مقدماتی بوده و برای رسیدن به نتایج قطعی گذشت زمان نیاز است.

/ 0 نظر / 16 بازدید