بی‌شک محصولات کشاورزی تولید شده در زنجان سالم‎ترین محصولات کشاورزی است

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان گفت: بی‌شک محصولات کشاورزی تولید شده در این استان سالم‎ترین محصولات کشاورزی است، با این حال کشاورزان زنجانی رغبتی به مصرف کود ندارند.

نازخند صبحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، افزود: دلیل عدم گرایش کشاورزان این استان به مصرف کود همچون گذشته، تبلیغات انجام شده در زمینه اثرات سوء مصرف و حذف یارانه‎های دولتی از این کالا است.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه مسوولان بخش کشاورزی این استان برای اینکه سهمیه تعیین شده این منطقه توسط کشاورزان مصرف شود تمام بروکراسی‎ها را حذف کرده‎اند، ولی باز هم کشاورزان رغبتی به مصرف کود نشان نداده‌‌اند و از سهمیه تعیین شده که بالغ بر 71 هزار تن بوده، فقط 22 هزار تن توزیع شده است، در حالی که در سال‎های گذشته مصرف کود توسط کشاورزان چهار برابر مصرف امسال بوده است.

صبحی در ادامه با تأکید بر اینکه تولید محصولات سالم کشاورزی در گرو استفاده بهینه از کود و سم است، گفت: این در حالی است که سموم باید بر اساس استانداردهای بین‎المللی و ملی مصرف شود. 

وی با اشاره به استفاده بیش از حد کود و سم در باغات و مزارع سبزی‌کاری، افزود: بخش عمده عملیات کنترل و مبارزه با آفات و بیماری‎ها باید از طریق عملیات مکانیکی و بیولوِژیک انجام شود، اما به دلیل فراگیر بودن آفات و بیماری‎ها و کوچک بودن قطعات، چاره‎ای جز استفاده بهینه از سموم و آفت‌کش‌ها در بخش کشاورزی نداریم.

صبحی با اشاره به استفاده بی‎رویه از سموم و کودها توسط برخی از باغ‌داران و سبزی‌کاران خاطرنشان کرد: سموم و کودهای تولید شده در کشور از کیفیت بالایی برخوردار است، اما به دلیل بالا بودن هزینه‎های تمام شده تولید، از سموم وارداتی ـ چین و هند ـ استفاده می‌شود و متأسفانه بخشی از سموم و هورمون‎های مصرفی کشور به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که باید نظارت بیشتری بر مصرف سموم از طرف سازمان حفظ نباتات کشور اعمال شود.

/ 0 نظر / 16 بازدید