مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان معرفی شد

 همزمان با هفته دولت طی مراسمی باحضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست، معاون استاندار و جمعی از مسئولان استان، قربانعلی محمدپور به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان معرفی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان ، احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاطت محیط زیست در مراسم  معارفه مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه محیط زیست مسئله ای فرابخشی است افزود: امروز در دنیا هیچ دولت و ملتی نمی تواند اذعان کند که توسعه پایدار بدون توجه به محیط زیست میسراست ، وی با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه یادآورشد: دلسوزان نظام برای از دست دادن این دریاچه، برگشت نور و طوفان های نمک در منطقه پیرامون دریاچه ارومیه نگران هستند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، از لزوم اخذ مجوز برای اجرای هر گونه طرحی مبنی بر توسعه صنعتی از این ارگان خبر داد و مقابله سازمان حفاظت از محیط زیست با پروژه‌های فاقد طرح را ضروری دانست.

وی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر کدام از حوزه‌هایی که در محدوده اکوسیستم دسته‌بندی می‌شوند از جنگل و منابع‌طبیعی گرفته تا آب و خاک مشکلات و چالش‌های مربوط به خود را دارند و نمی‌توان برای رفع معضلات موجود در همه این حوزه‌ها نسخه واحدی پیچید، ولی رسالت اصلی این سازمان، هدایت دولت در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در راستای سازگاری با محیط زیست است.

کیخا ادامه داد: رویکرد اول این سازمان، برقراری رابطه با دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های غیردولتی و تغییر نگرش آن‌ها به صورت هم‌زمان نسبت به محیط پیرامون‌شان است، چرا که یکی از مشکلات بزرگ موجود در گذشته، سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی بدون در نظر گرفتن شرایط اکولوژیکی و ارزیابی اکوسیستم است که این امر زمینه شکل‌گیری بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی کنونی را فراهم کرده است.

این مسوول افزود: بر اساس قوانین تصویب شده، همه پروژه‌های انسانی قبل از اقدام برای اجرا موظف‌اند برای دریافت مجوز به سازمان محیط زیست مراجعه کرده و مسوولان این سازمان را از عدم تولید آلاینده‌های محیطی در دراز مدت و کوتاه‌مدت مطمین سازند، چرا که در غیر این صورت سازمان می‌تواند برای جلوگیری از فعالیت واحد صنعتی که برای اکوسیستم مضر است، اقدام و مجوز فعالیت آن را باطل کند.

کیخا در ادامه با تاکید بر اینکه با فعالیت در چارچوب قوانین سازمان حفاظت محیط زیست، تخریب طبیعت به حداقل می‌رسد، گفت: حفظ منابع‌طبیعی به تنهایی و فقط توسط دولت امکان‌پذیر نخواهد بود و در واقع برای این منظور همه اقشار جامعه مسوول‌اند که در این زمینه رویکرد اصلی سازمان، استفاده از جوامع محلی و مردم در مشارکت برای مدیریت مناطقی است که در اختیار سازمان محیط زیست هستند.

وی تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های طبیعت‌گردی با همکاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همچنین طرح‌های مدیریت مناطق مختلف، از جمله برنامه‌های مدیریتی سازمان محسوب می‌شود، در واقع این طرح‌ها بیش از یک دهه است که کلید خورده است و امسال شروع به اجرای آن‌ها کرده‌ایم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در گذشته برای اجرای پروژه‌ها، تحلیل‌های نقطه‌ای بود و سازمان فقط محدوده اجرای پروژه را ارزیابی می‌کرد، ولی امروزه لزوم استقرار هر طرحی بررسی اثرات آن در کل اکوسیستم پیرامونش است، بنابراین انتقال این آگاهی‌ها و اصلاح رفتار متقاضیان سرمایه‌گذاری در هر منطقه‌ای و همچنین دولت‌مردان علاوه بر رسانه و سازمان‌های مردم‌نهاد به تلاش و مطالعه مستمر و بیشتری نیاز دارد.

کیخا با اشاره به جایگزینی گاز CNG با بنزین، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال این مسئله نمونه بارزی از توجه سازمان به آلاینده‌ها و تبعات منفی آن بر روی سلامت محیط و انسان است و خوشبختانه کاهش چشم‌گیر تعداد روزهای ناسالم نسبت به سال‌های گذشته، مهر تاییدی بر این مقوله به شمار می‌رود، بنابراین همه ایرانی‌ها باید اطمینان خاطر داشته باشند که سازمان در برخورد با تخریب محیط زیست به هیچ عنوان ملاحظه نخواهد کرد.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب سطح زیر کشت دریاچه ارومیه 158 هزار هکتار بود که این میزان در سال های اخیر به 700 هزار هکتار رسیده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: عوامل پیرامون با محیط زیست طبیعی دریاچه سازگار نبوده و دریاچه 500 هزار هکتاری ارومیه تقریبا از دست رفته است .

وی تاکید کرد: باید رویکردها در راستای حفاظت از محیط زیست اصلاح و عدالت فرا نسلی رعایت شود، تا بخشی از محیط زیست برای نسل های آینده باقی بماند.

کیخا با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست مامور امنیت پایدار کشور است خاطرنشان کرد: هر مکانی که دارای تالاب و چشمه ای باشد، مظهر تمدن ایرانی بوده است و اگر این نعمت از بین برود مظهر تمدن از بین می رود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هر مسوولی در هر جایگاهی حق ندارد اصل 50 قانون اساسی را نادیده بگیرد.

کیخا افزود: متاسفانه در خصوص رعایت اصل 50 قانون اساسی کوتاهی شده و به نحو مطلوبی به وظیفه قانونی عمل نشده و در این راستا کارشناسان و محیط بانان مدیران و مسئولان محیط زیست، باید فعالیت های اقتصادی که منجر به تخریب محیط زیست می شود را خوب تشخیص داده و مانع از آن شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید توسعه سازگار با محیط پیرامونی انجام شود اظهارکرد: حفظ و احیای محیط زیست طبیعی بدون مشارکت جوامع محلی امکانپذیر نیست و به عنوان یک ضرورت باید راهکارهای مشارکت این جوامع و بهره مندی از آن مورد بررسی قرار و به کار گرفته شود.

کیخا با اشاره به اینکه مناطق زیبای تحت مدیریت حفاظت محیط زیست می تواند منشا خلق ثروت، تولید و اشتغال برای کشور باشد یادآورشد: با استانداران سراسر کشور تفاهم نامه ای مبادله خواهد شد و از هر استانی که بخواهد در این مناطق سرمایه گذاری سازگار با محیط زیست انجام دهد استقبال و حمایت می شوند.

در ادامه این مراسم مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی باید با برنامه ریزی و تلاش شبانه روزی محقق شود.

قربانعلی محمدپور با اشاره به اینکه مشکلات زیست محیطی فراوانی وجود دارد افزود: این مهم ناشی از بی توجهی برخی از مسوولان در گذشته بوده است و امروز تهدید های جدی زیست محیطی همه را فرا گرفته که باید با اجرای اصل 50 قانون اساسی این مشکل مرتفع شود

محمدپور اظهارکرد: رویکرد حفاظت مشارکتی باید با تلاش و نقش مردم در این استان انجام و این نقش روز بروز نسبت به گذشته پر رنگ تر شود.

مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: توسعه مدیریت باید با لحاظ اقدامات زیست محیطی در استان زنجان انجام و همه فعالیت های اقتصادی کارخانجات مطابق با اصول زیست محیطی فعالیت کند.

محمدپور اظهارکرد: اجرای مطلوب برنامه سازمانی حفاظت محیط زیست نیازمند تعامل و همکاری مدیران استانی است و توسعه پایدار، اقتصاد سبز، صنعت سبز، و معماری سبز در دولت یازدهم مورد توجه جدی است.

محمدپور ادامه داد: با کمک تشکل های فعال در جامعه و پتانسیل بالقوه موسسه های مردم نهاد در حفاظت از محیط زیست بیش از گذشته تلاش خواهد شد.

/ 1 نظر / 17 بازدید
ابراهیم

زندكًى رويانيست زندكًى زيباييست مى توان بر درختى تهى از بار زدن بيوندى مى توان از دل اين مزرعه مزرعهء خشك و تهى بذرى كاشت مى توان از ميان فاصله ها را بر داشت دل من با دل تو هر دو بيزار از اين فاصله هاست.