پروژه ترسیب کربن تا 2015 به پایان می‌رسد

نماینده UNDP در ایران در اولین کنفرانس بین‌المللی خدمات مشاوره‎ای روستایی در آسیا و اقیانوسیه گفت: پروژه ترسیب کربن تا 2015 به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری (ایسنا) منطقه زنجان، "یالاسو برآمانیا مورالی" ظهر امروز در اولین کنفرانس بین‌المللی خدمات مشاوره‎ای روستایی در آسیا و اقیانوسیه که در سالن الغدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان ملل همواره توجه والایی به فقرزدایی و بهبود شرایط زنان به خصوص زنان کشاورز داشته است.

وی افزود: ما در تلاشیم که به زنان سرپرست خانواده کمک کنیم و در پژوهش‎های انجام شده متوجه شدیم که زنان روستایی از قابلیت حضور در دانشگاه‎ها برخوردارند که این مساله در رشد و شکوفایی اقتصادی نقش مهمی دارد.

این مسوول با اشاره به اینکه دفتر عمران سازمان ملل به نوعی در چگونگی و طراحی فعالیت‎های آموزشی مشارکت می‎کنند تا سطح کیفی را افزایش دهد، افزود: آنچه سازمان ملل در 10 تا 15 سال گذشته در بخش کشاورزی انجام داده به عنوان یک کاتالیزور عمل کرده و تلاش کرده است تا تکنیک‎های کیفی را افزایش دهد. تکنیک‎های معرفی شده از سازمان ملل می‎تواند در بخش توسعه و پایدار کارآمد باشند.

وی تصریح کرد: UNDP پروژه مشترک زیادی با دولت‌ها داشته که می‎توان به پروژه ترسیب کربن اشاره کرد که تا سال 2015 به پایان می‌رسد؛ همچنین پروژه مشترکی با بانک کشاورزی داشتیم و که در اقتصاد ایران نقش بسزایی داشته است.

رئیس سازمان تحقیق و آموزش و ترویج کشاورزی کشور نیز در این همایش گفت: 1.2 برابر ظرفیت زمین از آن بهره‌برداری می‎کنیم در حالی که مساله این است که روند بازگشتی آن را به زمین نداریم؛ در حالی‌ که روند بازگشتی باارزش‌تر  و بی‌توجهی به این موضوع امنیت غذایی و مساله عرضه و تقاضا را به خطر می‎اندازد.

"اسکندر زند" افزود: از مشکلات موجود در سیستم آموزشی کشور نبود محصلین و دانشجویان رشته‎های کشاورزی است.

وی با بیان اینکه کشاورزان آینده ما چه کسانی خواهند بود، افزود: از سال 1355 جمعیت شهر و روستا در حال برابر شدن است و هر سال نیم میلیون از جمعیت روستایی کشور کاسته می‌شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: کشاورزان در حال حاضر بیشتر افراد کهنسال جامعه را تشکیل می‌دهند و در روستاها بیشتر افراد کهنسال به سمت کشاورزی روی می‌آورند و جمعیت جوان به سمت صنعت و خدمات کشیده می‌شوند.

"غلامحسین حسینی‎نیا" رییس انجمن علمی تات گفت: انجمن ترویج سعی دارد سهم خود را برای ایجاد دنیای بهتر ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد: جوامع امروزی با چالش ناامنی غذایی و فقر و گرسنگی روبه‌رو است. از 4 میلیون بهره‌بردار حاضر 2.8 میلیون آن بهره‌بردار خرد و خانوادگی هستند و انجمن‌ها در پی آن هستند که نیازهای غذایی و تجارت علمی و خدماتی و مشاوره‌ای را به کشاورزان انتقال دهند تا سطح کیفی کشاورزی در ایران افزایش یابد.

وی با بیان اینکه برگزاری چنین همایش‎هایی می‎تواند نظر سیاست‌گذاران در این عرصه را به خود جلب کند، ادامه داد: لازم است سیاست‌گذاران به این عرصه توجه لازم را داشته باشند و در این زمینه برنامه‎ریزی کنند.

نظری عضو هیئت مدیره بانک کشاورزی در ادامه خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی نزدیک به 81 سال به کشاورزان خدمات‎رسانی کرده است.

وی با بیان اینکه خرده‎بهره‌برداران نقش بسزایی در کشاورزی کشور دارند، عنوان کرد: در این راستا سازمان ملل متحد امسال را سال "کشاورزی خانگی" معرفی کرده است.

این مسوول از عمده مشکلات کشاورزان در ایران گفت و ادامه داد: از چالش‌های این بخش می‎توان به چالش‎های تولیدات کشاورزی، نبود بازاریابی تخصصی برای محصولات، انبارمانی، حمل و نقل، ایجاد ارزش افزوده نام برد.

وی از روند مکانیزاسیون در ایران خبر داد و گفت: سال گذشته بودجه‎ای حدود 7 میلیارد و 500 میلیون تومان صرف تجهیز مکانیزاسیون در کشاورزی شده است  و امسال این رقم به 8 میلیارد رسیده است.

/ 0 نظر / 15 بازدید