نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست برگزار شد.

تشریح مصوبات نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست؛ دفاتر محیط زیست در وزارتخانه ها ایجاد می شود/ ایجاد کارگروه بررسی راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور شورای عالی حفاظت محیط زیست امروز پس از 7 سال دوباره احیا شد و اولین جلسه آن به ریاست دکتر روحانی رییس جمهور در دولت تدبیر و امید تشکیل شد. دکتر ابتکار در پایان این جلسه از تشکیل دفاتر محیط زیست در وزارتخانه هایی که فعالیت های توسعه ای دارند، خبر داد.

 
 به گزارش ایرنا، ˈمعصومه ابتکار ˈ در حاشیه برگزاری مراسم دهمین سالگرد امضای کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر ( تهران ) در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات نخستین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست؛گفت: تمام وزیران عضو این شورا در این جلسه حضور داشتند، به لحاظ یک سری مسائل بین المللی و منطقه ای وزیر امور خارجه هم در جلسه حضور یافت.
 
وی اظهارداشت: رییس جمهوری بر این نکته بسیار تاکید کرد که باید تمام فعالیت هایی که در سطح کشور انجام می شود ارزیابی زیست محیطی داشته باشند و مطالعات زیست محیطی قبل از اجرای پروژه ها انجام شود ازاین رو بر ایجاد دفاتر زیست محیطی تاکید شد.
 
ابتکار گفت: ایران در چند سال گذشته در رتبه بندی جهانی محیط زیست 63 پله سقوط داشته که این موضوع بسیار نگران کننده است و نیازمند تغییر رویکرد جدی است.
 
معاون رییس جمهوری افزود: اکنون مهمترین بحران زیست محیطی کشور مدیریت منابع آب است زیرا آسیب های زیادی به سفرهای زیر زمینی، رودخانه ها و تالاب های کشور وارد شده است.
 
وی گفت: همچنین موضوع مدیریت انرژی هم مورد بحث قرار گرفت ، متاسفانه مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست و نیازمند اصلاح الگوی مصرف است.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مورد ریزگردها هم گزارشی ارائه شد، برای ادامه اقداماتی که از دولت قبلی در حال انجام است ساز و کاری تعریف شد. قرار شد با همکاری برنامه محیط زیست سازمان ملل صندوقی برای اجرای این سازوکارها تشکیل شود.
 
وی گفت: همچنین قرار شد با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت نیرو سازو کاری برای مدیریت مسائل سرزمین اعم از آب ، خاک و منابع طبیعی تعریف شود.
 
معاون رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد: شورای عالی محیط زیست همواره در همین سطح و با حضور رییس جمهوری تشکیل جلسه دهد تا مشکلات و مسائل زیست محیطی در سطح عالی و با جدیت دنبال شود.
 
وی همچنین با ابراز امیدواری از برگزاری مداوم این جلسات گفت: هدف این است که مصوبات اولین جلسه روند اجرایی به خود گیرد و برگزاری جلسات جنبه تشریفاتی نداشته باشد. بدنبال آن هستیم که جلسه بعدی هم به زودی برگزار شود.
 
ابتکار تاکید کرد: حفظ محیط زیست بر عهده یک دستگاه یا نهاد خاصی نیست ، در اصل پنجاهم قانون اساسی هم تاکید شده که یک وظیفه همگانی است بنابراین باید تمام نهادها در کنار هم به حفظ محیط زیست کمک کنند.
 
کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (کنوانسیون تهران) 13 آبان ماه 1382 در 37 ماده با حضور ˈمعصومه ابتکارˈ معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، وزیر محیط زیست جمهوری آذربایجان و معاونان وزرای محیط زیست قزاقستان ، روسیه و ترکمنستان در تهران امضا شد.
 
حفظ منابع زنده دریای خزر برای نسل های حاضر و آینده ، مضر نبودن فعالیت های مستقر در خشکی برای محیط زیست دریای خزر و خطرات ناشی از نوسانات سطح آب با تاکید بر اهمیت محیط زیست از مهمترین اهداف امضای کنوانسیون تهران است.
/ 0 نظر / 17 بازدید