بیانیه پایانی نشست مدیران سازمان حفاظت محیط زیست

گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور ، با صدور بیانیه ای 26 بندی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست «پاما»، در متن بیانیه گردهمایی مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور با موضوع محیط زیست طبیعی که روز پنجشنبه پس از سه روز برگزاری نشست های تخصصی و ارائه های راهکارهای علمی و عملی در حفظ و حراست از محیط زیست به پایان رسید، چنین آمده است:

ما مدیران کل حفاظت محیط زیست استان های کشور در راستای تحقق اصول 45 و 50 قانون اساسی و نیل به اهداف زیست محیطی سند چشم انداز 20 ساله نظام، همچنین لزوم پاسخگویی به مطالبات بنیادین مقام معظم رهبری از مردم و مسؤولان در زمینه محیط زیست که در صورت عملیاتی شدن، زمینه ساز اجرای تعهدات دولت محترم و انجام تعهدات فرامرزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه محیط زیست جهانی خواهد بود، نقطه نظرات و دغدغه های خویش را در زمینه مدیریت محیط زیست کشور به شرح ذیل اعلام می داریم:

1-  ما مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور، ضمن سپاسگزاری فراوان از فرمایشات قاطع و راهگشای مقام معظم رهبری در ضرورت حفاظت و پاسداری از محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی کشور که در دیدار پایان سال گذشته مدیران و دست اندرکاران محیط زیست و منابع طبیعی سراسر کشور ایراد فرمودند، متعهد می گردیم در اجرای تکالیف محوله از سوی ایشان با تمام وجود از محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی کشور پاسداری نموده و از هیچ کوشش وتلاشی برای تحقق منویات معظم له در این زمینه دریغ نکنیم.

2-  ما مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور نگرانی شدید خویش را از روندهای نامناسب تخریب محیط زیست در جهان و کشور اعلام نموده ومعتقدیم ادامه این وضعیت، قطعاً زمینه ساز حیات اجتماعی رو به رشد کشور که در اصل 50 قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است، نه تنها برای نسل های آتی بلکه برای نسل حاضر نیز نخواهد بود.

3-  از آنجایی که حفاظت از محیط زیست بر اساس قانون اساسی وظیفه عمومی تلقی می گردد و همه آحاد ملت در این زمینه مسئول هستند و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری که در ادامه رهنمودها و تذکرات قبلی، برای اولین بار بصورت شفاف و صریح بخش قابل توجهی از بایدها و نبایدهای حفاظت از محیط زیست کشور را بیان فرمودند، از ملت نجیب ایران اسلامی خواستاریم تا با تکیه بر داشته های غنی فرهنگی و اسلامی خویش برای حفاظت از محیط زیست و حفظ حقوق فرزندان و نسل های آتی کشور اهتمام بیشتری ورزیده و از هر گونه تلاش و کوششی که در این زمینه می توانند انجام دهند دریغ نفرمایند، که یقینا فردا دیر خواهد بود.
4-  ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها، حمایت ها، پیگیری ها و موضع گیری های به موقع تشکل ها و سازمان های مردم نهاد فعال در موضوع محیط زیست و اقدام های نظارتی آن ها، در رصد فعالیت دستگاه های مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، تقاضا می گردد برای تحقق هر چه بهتر مطالبه به حق مقام معظم رهبری در قضاوت بر عملکرد زیست محیطی دستگاه ها با پرهیز از منافع شخصی و جناحی و صرفاً از منظر حفاظت از محیط زیست هر چه بیشتر خود را به ابزارهای علمی و فنی لازم برای انجام این وظیفه ملی و خطیر تجهیزکنند.
5-  از رئیس جمهور محترم به خاطر توجه ویژه به مسائل محیط زیست کشور مخصوصاً موضوع تالاب ها و دریاچه ها و جنگل ها سپاسگزاری می گردد.به رغم درک محدودیت ها و مشکلات دولت در زمینه های مختلف پولی، مالی و سیاسی، بر این باوریم که رفع تهدیدهای فراوان زیست محیطی کشور مستلزم اتخاذ سیاست ها، برنامه ها و اقدام های  حمایتی و عملی جدی تری توسط برخی از ارکان دولت تدبیر و امید بویژه در زمینه حفاظت از منابع و اکوسیستم های آبی و جنگلی است که دستورهای قاطع و  جدی تر را طلب می کند. برگزاری جلسات شورای عالی حفاظت محیط زیست در فواصل زمانی کوتاهتر و افزایش سهم بسیار اندک (کمتر از یازده صدم درصدی) سازمان حفاظت محیط زیست از اعتبارات عمومی و تأمین منابع انسانی، مالی و تجهیزات کافی برای حفاظت از محیط زیست طبیعی کشور، از جمله این در خواست هاست.

6-  از رویکرد نوین، همکاری ها و اقدام های مؤثر قوه قضائیه به ویژه رئیس محترم این قوه، حضرت آیت الله آملی لاریجانی و رﺅسای کل محترم دادگستری و دادستان های محترم سراسر کشور در صیانت از حقوق عامه و منافع عمومی در برخورد با متخلفین و متصرفین عرصه های طبیعی کشور تشکر می کنیم. هر چند معتقدیم، تحقق منویات مقام معظم رهبری، ورود عالمانه و جدی تر اعضای محترم این قوه را در جرم انگاری و برخورد شدیدتر و سریع تر با متخلفین طلب می کند. تشکیل واحدهای قضایی تخصصی در استان های فاقد این گونه شعب و رجوع و توجه به نظرات مدیران و کارشناسان محیط زیست در صدور احکام قضایی به عنوان مرجع تشخیص از جمله اقدام های خوبی است که این روند را تسریع  می سازد.

7-  از مسؤولین و اعضای محترم قوای سه گانه در سراسر کشور در خواست می گردد مرجعیت سازمان حفاظت محیط زیست را در تشخیص تخریب و آلودگی غیر قابل جبران محیط زیست در ارزیابی اثر فعالیت های اقتصادی و توسعه ای به عنوان مجری اصل 50 قانون اساسی به رسمیت شناخته و به آن احترام بگذارند.

8-  از رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خواست می گردد، در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب در یک اقدام انقلابی در جهت حفظ و حراست از محیط زیست کشور در اولین فرصت ممکن در سال جاری نسبت به بررسی و تصویب لوایح زیست محیطی ارائه شده از سوی دولت اقدام کنند. 

9-  از دولت و مجلس محترم تقاضا می شود با توجه ویژه و هدف گذاری کمی و قانون گذاری مناسب در فرآیند تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی شرایط خروج از بحران های زیست محیطی موجود در عرصه های مختلف و برگشت به شرایط پایداری نسبی محیط زیست و حفظ ذخائر ژنتیکی، گونه های مهم و منحصر بفرد گیاهی و جانوری و زیستگاه های طبیعی کشور را فراهم سازند.

10-   ما مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور نگرانی خویش را نسبت به اتخاذ برخی از رویکردهای توسعه صنعتی و به ویژه فعالیت های معدنی بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی اعلام می نماییم ومعتقدیم خام فروشی مواد معدنی کشور و اصرار زیاد بر انجام فعالیت های معدنی به ویژه در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و توسعه بی ضابطه این فعالیت ها به بهانه ایجاد اشتغال و ارز آوری در ایران، تکرار مجدد تجربه تلخ توسعه لجام گسیخته فعالیت های کشاورزی در دهه های اخیر می باشد که نتیجه آن جز فروپاشی اکوسیستمهای آبی و از بین رفتن دریاچه ها و تالاب ها و رودخانه های مهم کشور نبوده است.

11-  از وزیر محترم دفاع به دلیل توقف تولید سلاح های شکاری در کشور و اعلام آمادگی در همکاری برای به کارگیری فناوری های نوین در انجام مطالعات و پایش مناطق تحت مدیریت سازمان و مقابله با   بحران های محیط زیستی از جمله آتش سوزی کمال تشکر را داریم. بدون شک اگر ظرفیت عظیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعم از واحدهای مختلف نظامی، انتظامی و بسیج در دفاع از امنیت پایدار کشور به کار گرفته شوند، تحقق منویات مقام معظم رهبری و بازگشت ثبات به وضعیت محیط زیست کشور دور از دسترس نخواهد بود.

12-   اصلاح شیوه های کشاورزی در بخش های مختلف و توسعه فعالیت های کشاورزی پایدار و سازگار با محیط زیست و متناسب با توان اکولوژیکی سرزمین به طوری که حداکثر بازدهی اقتصادی از منابع آب محدود کشور در این بخش را تضمین کند از جمله راهکارهای مدیریت صحیح تطبیق بخش کشاورزی با شرایط بحرانی موجود است که انتظار می رود بطور شایسته ای مورد توجه ویژه وزارت محترم جهاد کشاورزی قرار گیرد.

13-   توسعه فعالیت های گردشگری و طبیعت گردی به شرط رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی و مشارکت جوامع بومی و محلی از جمله کم هزینه ترین راه های برون رفت از شرایط سخت اقتصادی امروز کشور است که لازم است به صورت ویژه مورد توجه مسؤولین ذیربط قرار گیرد.

14-   از ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل موضع گیری های صریح و قاطع ایشان در دفاع از حریم محیط زیست طبیعی و انسانی کشور سپاسگزاری نموده و ضمن اعلام حمایت از مواضع اصولی ایشان درخواست می گردد تا با اقدام هایی از قبیل اصلاح ساختار سازمان و احیای معاونت محیط زیست طبیعی در ادارات کل استانی موجبات نقش آفرینی بهتر سازمان را در انجام تکالیف و     ماموریت های خویش در حفاظت از محیط زیست کشور فراهم سازند.

15-   با توجه به بحران کم آبی و تداوم خشکسالی در عرصه های طبیعی و به منظور حفاظت از تنوع زیستی کشور و مقابله با بحران های زیست محیطی از قبیل خشکسالی، آتش سوزی و بیماری های حیات وحش و کاهش اثرات زیانبار آنها، ضمن درخواست همکاری همه جانبه دستگاه ها و مسؤولان ذیربط در سطوح ملی و استانی،از معاونت محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخواست می گردد تا نسبت به اختصاص اعتبارات لازم از محل اعتبارات بند "ش" ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه مساعدت بیشتری را مبذول فرمایند.

16-   از مدیران عامل بانک ها و موسسات مالی ارائه کننده تسهیلات به واحدهای تولیدی درخواست می گردد تا به منظور پایداری در فعالیت های اقتصادی، در هنگام ارزیابی طرح های پیشنهادی و قبل از پرداخت هرگونه تسهیلات، ترتیبی اتخاذ نمایند تا از سازگاری طرح ها با محیط زیست محل پیشنهادی اطمینان کامل حاصل نمایند.

17-   از ملت شریف و سخاوتمند ایران و کلیه هموطنان عزیز در داخل و خارج از کشور و همه علاقمندان به حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی ایران درخواست می گردد تا با اهدای کمکهای مالی هر چند اندک خویش به صندوق ملی محیط زیست که اخیراً راه اندازی گردیده است موجبات حفاظت بهتر از ذخائر ژنتیکی و گونه های منحصر بفرد گیاهی و جانوری کشور را فراهم سازند.

18-   از علمای معزز،هنرمندان، ورزشکاران و قهرمانان ملی در عرصه های مختلف، اساتید دانشگاه، معلمین، دانشجویان، دانش آموزان و جوانان عزیز کشور درخواست می گردد تا ظرفیت های عظیم اجتماعی خویش را در راه حفاظت از محیط زیست ایران عزیز به کار گیرند.

19-   از وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب کشور در خواست می گردد تا با بازنگری در برنامه های مدیریت عرضه و تقاضای آب، تأمین آب کافی و بهداشتی برای شهروندان و احیاء، باز سازی و پایداری زیست بوم های طبیعی و آبی کشور را برای نسل فعلی و آتی کشور تضمین کند.

20-   از وزارت راه و شهرسازی و شهرداری های سراسر کشور درخواست می گردد تا با اتخاذ سیاست های درست، شهرهای کشور را به سمت شهرهای سبز و پاک با رفاه بیشتر برای ساکنین آنها پیش ببرند.

21-   ضمن قدردانی از تلاش های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء و ترویج فرهنگ زیست محیطی جامعه، از مسؤولین محترم این رسانه درخواست می گردد تا با اختصاص سهم بیشتری از ظرفیت های این سازمان به برنامه ها و موضوعات مربوط به محیط زیست، زمینه تحقق بیشتر و سریع تر اهداف مندرج در اصل 50 قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری را فراهم سازد.

22-   از مسؤولین کلیه دستگاه ها و نهادهای اجرایی دولتی و خصوصی کشور در خواست می شود تا منشور زیست محیطی دستگاه متبوع خویش را در چارچوب منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تکالیف قانونی و با بهره گیری از دستاوردهای نوین علمی و تجربیات بین المللی تهیه و ضمن اجرایی نمودن آن گزارش های دوره ای ارزیابی را جهت خود کنترلی و تنویر افکار عمومی منتشر سازند.

23-   از آنجایی که کشور ایران در حدود 44 سال پیش میزبان امضای اولین کنوانسیون محیط زیستی جهان به نام کنوانسیون رامسر در جهت حفاظت از تالاب ها بوده و اکنون نام رامسر در بیش از 160 کشور جهان معرف فرهنگ غنی زیست محیطی کشور عزیزمان ایران می باشد، شایسته نیست که مرکز منطقه ای رامسر در غرب و مرکز آسیا که خود می تواند به عنوان جایگزینی برای دبیرخانه کنوانسیون در منطقه نقش آفرین باشد و ایران اسلامی و شهر رامسر را به عنوان اولین و مهمترین مرجع تالابی جهان از مزایای فراوان توسعه ای در ابعاد مختلف بهره مند سازد از دریافت سهم اندکی از اعتبارات عمومی کشور محروم باشد. لذا از معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخواست می گردد تا به هر نحو ممکن که صلاح می دانند نسبت به اختصاص اعتبارات کافی به این مرکز مساعدت فرمایند. بیم آن می رود که غفلت بیش از این موجبات تعطیلی این مرکز و انتقال آن را به سایر کشورهای منطقه که به شدت نیز دنبال می کنند فراهم سازد.

24-   از وزیر محترم امور خارجه درخواست می گردد تا نسبت به فراهم کردن زمینه همکاری های متقابل برای احیای اکوسیستم های طبیعی مشترک با کشورهای همسایه به ویژه تالاب های بین المللی هامون و تالاب هورالعظیم و تالاب های مجاور آن در داخل خاک کشور عراق که به دلیل دخالت های بشر در      حوزه های بالادستی،ب خشی از کارکردهای اکولوژیکی خود را از دست داده و به کانون های ریز گرد تبدیل شده و زندگی بخش قابل توجه ای از مردم کشورمان را تحت تاثیر خود قرار داده، اقدام های  بایسته را معمول دارند.

25-   از روسای محترم قوای مقننه و مجریه درخواست می شود تا ضمن دستور اعمال نظارت زیست محیطی بر فعالیت های عمرانی و توسعه ای مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری و صنعتی، نسبت به اصلاح قانون مناطق آزاد که اختیارات حاکمیتی سازمان حفاظت محیط زیست را به این مناطق تفویض نموده و در نتیجه آن درسال های اخیر خسارات غیر قابل جبرانی به عرصه های طبیعی و منابع زیستی این مناطق وارد گردیده و توسعه پایدار مناطق را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد، دستور صریح توأم با تسریع را صادر فرمایند.

26-   در پایان از رئیس جمهور محترم، وزیر محترم نیرو، استاندار فهیم اصفهان و نمایندگان دلسوز و کلیه مسؤولین و مردم فرهنگمدار استان اصفهان انتظار می رود با همدلی و همزبانی نگذارند تالاب بین المللی گاوخونی و زاینده رود، این رود همیشه زنده فلات مرکزی کشور که بخش مهمی از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران عزیز در بستر حیات آن خلق گردیده از نفس باز ایستد که در این صورت پاسخی برای   نسل های آتی این کشور نخواهیم داشت.  

/ 0 نظر / 17 بازدید