کشف پیکرک 6 هزارساله در زنجان

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان ، معاون میراث فرهنگی استان گفت: این پیکره سفالی گاو نر به ابعاد 2*3*4 سانتی متر و  وزن 20 گرم به رنگ نخودی مایل به قرمز است.

مهرداد عسگریان افزود: این پیکرک سفالی بصورت اتفاقی از یکی از مکان های تاریخی در منطقه قره پشتلو از توابع شهرستان زنجان به دست آمده است.

وی اظهار داشت: طبق نظریه کارشناسان باستانشناسی، قدمت این پیکرک سفالی به "دوران مس و سنگ" 4500-3000 سال قبل از میلاد تعیین گردیده است.

عسگریان با اعلام این مطلب که: کشف این پیکرک سفالی موید ویژگی های هنری پیش از تاریخ در این منطقه است افزود: در قسمت تحتانی زیر شاخ سمت راست این پیکرک منفذی تعبیه شده که احتمالا محل اتصال تجهیزات به این پیکرک بوده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت:ساخت اینگونه پیکره ها ی کوچک سفالی حیوانات در دوران پیش از تاریخ رایج بوده و در برخی مواقع با باورها و اعتقادات جوامع پیوند داشته است.

عسگریان خاطر نشان کرد: عصر مس و سنگ به دوره هایی از زندگی انسان های گذشته اتلاق می شود که در آن انسان از سنگ و ابزار آلات مسی استفاده می کرده است.

/ 0 نظر / 15 بازدید