پرفسور یوسف ثبوتی

پروفسوریوسف ثبوتی در اول شهریور ماه 1311 در خانواده‌ای فرهنگی در شهر زنجان به دنیا آمد.

وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، در سال 1329 به طور همزمان در دو رشتة‌ کشاورزی و فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شد که به دلیل علاقة‌ وافر به فیزیک، این رشته را برای ادامة تحصیل انتخاب کرد. پس از پایان تحصیلاتش در آزمون نقشه‌برداری قبول شد و به صورت رایگان به یاری دکتر حسین کشی افشار شتافت. پس از چندی با معرفی ایشان، وارد دانشگاه تورنتو (کانادا) شد و موفق به اخذ درجة‌ کارشناسی ارشد از آن دانشگاه گردید.

پرفسور ثبوتی پس از آن به دانشگاه شیکاگو راه یافت و به تحصیل اختر فیزیک نزد استادان صاحب‌نامی هم‌چون سوبر امانیان، چاندراسکار، وچمبرلن پرداخت. او در سال 1342 مدرک دکترای تخصصی خود را در این رشته دریافت کرد و برای تدریس با سمت استادیاری، رهسپار دانشگاه نیوکاسل انگلستان شد.

ثبوتی پس از مدتی به ایران بازگشت و چندی بعد با سمت دانشیاری در دانشگاه شیراز به کار مشغول شد. فعالیت وی در دانشگاه شیراز سرآغاز تحولات جدیدی در دستگاه آموزش عالی ایران بود. نظام ترمی- واحدی کنونی از دستاوردهای دکتر ثبوتی برای نظام آموزشی کشور است.

پرفسورثبوتی در سال 1348 در یک فرصت مطالعاتی به دانشگاه پنسیلوانیا رفت و ضمن تحقیقات به تدریس در آن دانشگاه پرداخت. وی پس از مدتی به ایران بازگشت و علاوه بر تدریس در دانشگاه صنعتی شریف، در سال 1351 طرح تأسیس رصدخانة ابوریحان بیرونی شیراز را ارائه داد. این رصدخانه که در سال 1356 افتتاح شد، بزگترین رصدخانة فعال ایران است.

استاد پس از آن، دورة دکتری نجوم را در دانشگاه بنیان گذاشت و زمینة تحصیلات تکمیلی برای‌ علاقه‌مندان اختر فیزیک را در دانشگاه شیراز فراهم کرد. وی همچنین با پیگیری‌های فراوان، مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایة‌ زنجان را در سال 1370 تأسیس کرد. دکتر ثبوتی در ایجاد انجمن نجوم ایران در سال 1375 که با تلاش چند اخترشناس حرفه‌ای ایران محقق شد، نیز نقش مهمی بر عهده داشت.

از استاد ثبوتی بیش از 50 مقالة‌ پژوهشی در مجلات علمی بین‌المللی منتشر شده است. این پژوهشگر خستگی‌ناپذیر در عرصة‌ فیزیک و نجوم، علاوه بر دریافت عنوان نویسندة کتاب سال جمهوری اسلامی و مدال پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال 2000 میلادی به دلیل فعالیت‌های مستمر علمی به دریافت مدال ویژة آکادمی علوم جهان سوم نائل شده است.

/ 0 نظر / 11 بازدید