باید از نهاد های مدنی استمداد جوییم

به گزارش خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران IENA ؛ معصومه ابتکار در همایش یوزپلنگ آسیایی با اشاره به اینکه انجمن یوزپلنگ نمونه بارزی از تشکل هایی است که با توجه به محدودیت ها با انگیزه های فراوان و نگاه تخصصی فعالیت می کند،‌اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست از سازمان های مردم نهاد حمایت می کند و تلاش می شود فعالیت های آنها بسط و گسترش پیدا کند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم حفاظت از محیط زیست نهادینه شود باید از نهاد های مدنی استمداد جوییم، گفت: نهاد های مدنی با دل و جان و با نگاه تخصصی برای بهبود وضعیت محیط زیست با همه محدودیت ها تلاش می کنند.
وی اعلام کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در اولین فراخوان ملی برای همه سازمان های فعال در عرصه های محیط زیست ، منابع طبیعی و موضوعات مرتبط خواستار مشارکت در تهیه گزارش وضعیت محیط زیست در 100 روز اول کاری دولت است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد : سازمان های مردم نهاد بر اساس فرمتی که در پورتال اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد، گزارش و نظرات به صورت خلاصه و در چارچوب فرم ارسال کنند.
وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در گذشته شکایاتی از خبرنگاران و فعالین مدنی داشته است،‌افزود: رسماً این شکایت ها پس گرفته می شود و سازمان حفاظت محیط زیست از خبرنگاران و فعالین مدنی و خبرنگاران حوزه محیط زیست در آینده شکایت نخواهد کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، محیط بانان نقش زیادی در حفظ و اجرای شیوه های حفاظتی داشته اند،‌ خواستار بازنگری و آسیب شناسی طرح های حفاظتی از یوزپلنگ آسیایی در بخش دولت،‌اجرا و دربخش نهاد های مدنی شد.
وی تاکید کرد: برنامه های آتی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را بر اساس این آسیب شناسی بازنگری و تقویت کنیم و شاخص هایی تعریف کنیم که بر اساس آن تکالیف تعیین و سهم مشارکت جوامع محلی و دولت مشخص باشد و همه بر اساس آن پاسخگو باشیم.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از همه کارشناسان و متخصصین بین المللی فعال در حفاظت از یوزپلنگ آسیایی خواست تا همکاری خود را با این پروژه ادامه دهند تا بتوانیم این گونه در معرض تهدید را بیشتر حفاظت کنیم.

ابتکار همچنین در پایان این مراسم در جمع خبرنگاران گفت : از این پس دوستداران محیط زیست، متخصصین و علاقه‌مندان می‌توانند به سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از گونه‌ها و دیگر اقدامات زیست محیطی کمک کنند و سازمان حفاظت محیط زیست با روی باز از پیشنهادات کارشناسان و سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی استقبال می‌کند.

وی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران مبنی بر احداث جاده بافق در منطقه حفاظت شده یوزپلنگ آسیایی، اظهار داشت: در حال حاضر پیگیر این موضوع هستیم و به محض انجام بررسی‌های لازم، ‌نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

رییس سازمان محیط زیست درباره تخریب جنگل‌های ارس خراسان شمالی، تصریح کرد: زمانی که وارد سازمان شدم، بخش عمده‌ای از این جنگل‌ها تخریب شده بود و با قولی که از فرمانده کل ناجا گرفتیم، قرار شد که باقی‌مانده مسیر جاده که قسمت کوچکی از کل عملیات را تشکیل می‌دهد، با هماهنگی‌های سازمان حفاظت محیط زیست ساخته شود و امیدواریم که دیگر از این گونه اتفاقات در مناطق حفاظت شده انجام نشود

وی همچنین در خصوص کمبود محیط‌بانان در مناطق حفاظت شده، افزود: هنوز کمتر از یکماه از آغاز به کارم سپری شده اما امیدوارم بتوانیم در خصوص افزایش محیط‌بانان به عنوان کسانی که در خط مقدم مشکلات قرار دارند، اقدام کنیم.

ابتکار همچنین درمورد اقدامات نمادین تقدیر از آندرانیک تیموریان و عدم تقدیر از بسیاری از محیط‌بانان کشور، گفت: حرکت این ورزشکار بسیار زیبا بود و این اقدام نمادین بود که با این کار می‌توان تمام کسانی که فعالیت ورزشی و اقتصادی انجام می‌دهند را نسبت به حفاظت از محیط زیست ترغیب کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت به وجود آمده برای دریاچه هامون به عنوان سومین دریاچه آب شیرین کشور که در معرض نابودی کامل قرار دارد، افزود: به زودی لایحه حفاظت از تالاب‌های کشور تقدیم می‌شود که در آن به غیر از دریاچه هامون، برای دریاچه‌های هورالعظیم، بختگان، پریشان و حتی میقان اراک هم اقداماتی در نظر گرفته شده است.

 گفتنی است،‌در پایان این مراسم از محیط بانان منتخب زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی و حامیان برگزاری همایش ملی تجلیل شد .

/ 0 نظر / 16 بازدید