تالاب ها و دریاچه های زیبای زنجان

تالاب ها و دریاچه های کوچک زنجان دارای ارزش بیولوژیکی بوده و اکوسیستم های با ارزشی را بوجود آورده اند، در حال حاضر مردم از این تالاب ها استفاده می کنند، مناظر زیبای تالاب های زنجان موجب شده تا مردم استقبال خوبی از آنها داشته باشند اگر چه بسیاری از مردم هم از وجود این تالاب ها بی خبر هستند، اما معرفی این تالاب ها می تواند در جذب گردشگر موثر باشد، دریاچه شور گل خندقلو، دریاچه آب بندان همایون، دریاچه آب بندان سارمساقلو، دریاچه آب بندان قره چریان و تالاب قمشلو از تالاب ها و دریاچه های زیبای زنجان محسوب می شوند.

 ۱۰۵ هکتار دریاچه و تالاب در زنجان

استان زنجان دارای ۱۰۵ هکتار دریاچه و تالاب است و این وسعت می طلبد تا برای جذب گردشگران و استفاده بومیان از این فضای زیبا، اقدامات مطلوبتری صورت گیرد، انواع پرندگان آبزی مهاجر همچون غازها، فلامینگو، درنا، انواع مرغابی، بوتیمار، حواصیل، پرستوی دریایی، پرندگان مهاجر مرغابی و پرندگان آبزی مهاجر مهم ترین حیات وحش این دریاچه ها و تالاب ها هستند.

گیاهانی همچون گیاهان شور و علفی یکساله، گرامینه، گون، علف های یک ساله و گیاهان استپی و شور عمده ترین پوشش گیاهی تالاب های زنجان است که مناظر زیبایی را به وجود آورده اند.

تالاب ها یکی از بارزترین زیبایی های خلقت هستند

تالاب ها به عنوان یکی از بارزترین زیبایی های خلقت دارای ویژگی های خاصی هستند که وجود این تالاب ها می تواند اکوسیستم طبیعی را ارتقا بخشد.

تالاب ها به عنوان زیستگاه های حیاتی دارای اهمیت بوده و نسبت به سایر مجموعه هایی از این دست بهتر نگهداری می شوند اگر چه برخی از تالاب ها به دلیل بی توجهی مردم و مسئولان با مشکلاتی مواجه می شوند اما برخی دیگر هنوز هم به حیات ادامه می دهند.

زهکشی و خشکاندن تالاب ها از اقداماتی که در برخی از مناطق کشور صورت می گیرد و هنوز هم ادامه دارد، اما ویژگی های خاص این تالاب ها می طلبد در این زمینه برنامه ریزی مناسبت تری از سوی مسئولان ذیربط انجام شود.

بیشتر تالاب ها مناظر زیبایی را خلق می کنند که چشم هر بیینده ای را به خود متوجه می کنند، تالاب ها و اکوسیستم های آبی کشور به منزله سرمایه های ارزشمند هستند که تنظیم آب های زیرزمینی در محیط پیرامون، تعدیل میکروکلیما، شکار، صید پرندگان آبزی و ماهیان، تأمین منابع تعلیف دام و همچنین حصیر بافی در گرو حفاظت منطقی از آنها محقق می شود.

حفظ تالاب ها منافع بی شمار اقتصادی، تفرجگاهی و ژنتیکی دارد که باید از آنها به خوبی نگهداری شود.

/ 0 نظر / 64 بازدید