پارمیس: میثاق نامه مسئولان و جامعه مدنی برای پایداری محیط زیست

«بار دیگر سرزمینی که دوست می دارم»

چه فراموش کار شده ایم، ما فرزندان ناسپاس زمین!

ما پیش از آن که زمین گیر شویم، باید به دامان طبیعت بازگردیم. دامانی که دشت و دمنش را آلوده کرده ایم و بر تن آسمان آبی اش لباس تیره پوشانده ایم!

ما مردمان سرزمین بر سر یک سفره نشسته ایم؛ سفره ای که در مصرف سفره های آب زیرزمینی اش اصراف کرده ایم و حرمت سفره دریاچه ها و رودخانه هایش را روی زمین نگاه نداشته ایم!

درخت به درخت از عمر جنگل ها کاسته ایم و جاده به جاده روی پیشانی طبیعت، خط سال خوردگی انداخته ایم!برای فرار از شهری که خود ساخته ایم، دست به دامان کوه های آن شده ایم و دامنه کوهستان را نیز به زیر پا کشیده ایم!

گلوله به گلوله روی نام گونه های گوناگون حیوانات بی زبان، قلم گرفتیم و زبان مشترک فرزند و مادر، زبان مشترک انسان و زمین را فراموش کرده ایم!

ما فرزندان سرزمین

پیش از آن که بتوانیم دوباره به دامان آسمان و زمین پناه ببریم تا نفس تازه کنیم، باید به آسمان و زمین پناه بدهیم تا دوباره بتوانند نفس راحتی بکشند!

امروز اما

میثاق ما مردمان، دولت مردان و صاحبان صنایع؛ نه میثاقی بین دولت مردان و شهروندان که میثاقی بین انسان و طبیعت است!این میثاق نامه برای یادآوری رابطه انسان با انسان، انسان با محیط زیست است!

میثاقی که ما را در هر جایگاهی که هستیم، مسئول یا شهروند، به احترام به زمین، آسمان و طبیعت ملزم می کند!

امروز دیگر نیازی به هشدار نیست! حیات ما در خطر است و ما امضاء کنندگان این میثاق نامه به زبان مادری، به زبان طبیعت، سخن می گوئیم و بار دیگر به دامان سرزمینی باز می گردیم که دوستش داریم!

این میثاق نامه

عهدی است میان همه فرزندان زمین و مادرمان ایران!

پیمان مشترک همه ماست. خواه یک شهروند عادی یا صنعت گر یا مدیر و کارگزار دولت که بی لحظه ای درنگ دست در دست هم به تیمار کالبد رنجور زیستگاهی بپردازیم که با پیش کش هر چه در توان داریم برای توقف روند مرگ تدریجی سرزمین مادریمان دریغ نورزیم که هر آنچه را موجب این وضعیت ناگوار گشته برنتابیم که برای زایش و رویش و رونق دوباره دشت و دریاچه و رودخانه و جنگل و آسمان ایران از پای ننشینیم و تا شکفتن گل لبخند خرسندی و طراوت بر لبا سرزمین مادریمان بر این میثاق وفادار بمانیم!

لازم به ذکر است معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اولین مسئول دولت یازدهم است که این میثاق نامه را امضاء کرد.

/ 1 نظر / 14 بازدید
ღ❤ღ عبـــ♥ـــاس ღ❤ღ

مـــــــن که غصه هایم را سر وقت می خورم پــــس چرا تنهاییم خوب نمی شود ... ؟؟؟ با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین.