تیشه مجلسی‌ها بر ریشه منابع طبیعی!

هنوز طعم تلخ تخریب گسترده جنگل‌های شمال برای تامین هزینه‌های احداث آزادراه تهران - شمال از یادمان نرفته که این‌بار مجلسی‌ها یک طرح ویرانگر دیگر را در جهت تخریب اندک داشته‌های منابع طبیعی کشور ارائه دادند. طرحی که بر اساس آن منابع طبیعی کشور برای تامین هزینه پروژه‌های عمرانی به حراج گذاشته خواهند شد.

به گزارش خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری (ایسنا)، طرح "نحوه تامین غیرنقدی مطالبات پیمانکاران پروژه‌های عمرانی حمل و نقل و آ ب و فاضلاب" که توسط جمعی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، علاوه بر آنکه مخالفت شدید کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی را در پی داشته با مخالفت برخی دیگر از نمایندگان به ویژه کمیسیون کشاورزی نیز مواجه شده است به گونه‌ای که عباس رجایی - رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس در این رابطه می‌گوید: این طرح به این معناست که تمامی مناطق، اراضی کشاورزی، انفال و اراضی ملی را به تاراج بگذاریم.

به سرانجام رسیدن پروژه‌های عمرانی ناتمام و توقف بیش از 90 درصد پروژه‌های عمرانی به دلیل عدم توانایی پرداخت مطالبات پیمانکاران و سرعت بخشی در روند تکمیل پروژه‌ها تنها دلیل نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح است. در حالی که تنها با یک حساب سر انگشتی نیز می‌توان دریافت هزینه‌ای که از بابت واگذاری اراضی ملی که گران بها ترین ثروت کشورها هستند به هیچ وجه با سود پروژه‌های عمرانی برابر نیست.

این‌بار هم که تیشه مجلسی‌ها به جان ریشه منابع طبیعی افتاده، جای خالی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درست هنگام اخذ مهمترین تصمیمات زیست محیطی به چشم می‌خورد و همچنان بدون کسب نظر از متولیان اصلی منابع طبیعی، تصمیمات بزرگ گرفته می‌شود.

دود تامین هزینه‌ها به هر قیمتی که هست، همواره در چشم محیط زیست و منابع طبیعی می‌رود. زمانی با عنوان واگذاری 2 میلیون هکتار برای توسعه کشاورزی مطرح می‌شود، گاهی در قالب لغو مصوبه خروج دام از جنگل و گاهی نیز به بهانه خانه دار کردن مردم در قالب مسکن مهری که بی مهری‌اش تنها متوجه عرصه‌های محیط طبیعی است؛ اما بدون شک هیچ‌کدامشان به پای واگذاری اراضی ملی برای پرداخت بدهی بر اثر مدیریت ناصحیح و بی تدبیری‌ها نخواهد رسید.

در حالی هر روز نسبت به طغیان آفات و امراض در جنگل‌هایش هشدار داده می‌شود، سالانه 30 تا 35 هزار مورد زمین‌خواری اتفاق می‌افتد و هر روز از تعداد مراتع و زمین‌های مرغوب کاسته شده و به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک جهان با کمبود منابع طبیعی مناسب مواجه‌ایم، فروش اراضی ملی به هر دلیلی که باشد توجیهی نخواهد داشت.

از سویی منابع طبیعی میراث ملی هر کشور هستند که در دست ما به امانت گذاشته‌ شده‌اند. اما با زدن چوب حراج بر این میراث گرانبها، دیگر چیزی برای نسل‌های آتی باقی نخواهد ماند و فرزندان این سرزمین از مردمی سخن خواهند راند که امانت داران خوبی نبوده‌اند.

/ 0 نظر / 15 بازدید