آژیر خطر برای محیط زیست ایران

 

رییس فراکسیون محیط‏‏زیست در همایش ملی ارزیابی زیست محیطی :

 

 

رییس فراکسیون محیط زیست در افتتاحیه همایش ملی ارزیابی زیست محیطی گفت: محیط زیست امروز همانند مقوله‌هایی نظیر دموکراسی و حقوق بشر که معیارهایی برای سنجش حکمرانی خوب هستند، در کانون توجه افکار عمومی و مورد نظر حکومت هاست

محمدرضا تابش گفت : مسئولان کشور باید قدردان تشکل های زیست محیطی باشند که با کمترین توقع و چشم داشت مادی، بر اساس احساس مسئولیت و ادای دین به ایران عزیز و جامعه علمی کشور، معضلات اساسی حوزه تخصصی خویش را به چالش می کشند، برای رفع آنها راهکار ارائه می دهند و اعلام آمادگی می کنند تا در حوزه های تخصصی مشاور و مددکار مسئولان اجرایی، قانون گذاری و قضایی باشند. .

   او گفت : مسائل زیست محیطی امروزه محدود به یک محله، منطقه و کشور نیست؛  بلکه ابعادی فراملیتی پیدا کرده و حوزه های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع را متاثر می سازد و حتی جنبه های معنوی حیات انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد ؛ گواه مدّعا آنکه طی سال های اخیر در 4 اجلاس مهم جهانی (ریودوژانیرو، بوینس آیرس، کیوتو و کپنهاک) متجاوز از یکصد نفر از سران کشورها، مهم ترین مسائل زیست محیطی را مورد بررسی قرار داده و به تصمیماتی رسیده اند .

   تابش تاکید کرد : کشور ما به لحاظ شرایط اقلیمی، مواهب طبیعی، وضعیت ممتاز جغرافیایی، موقعیت ژئوپولیتیکی و ژئواستراتژیکی از شرایط ویژه زیست محیطی در منطقه و حتی جهان برخوردار است. اما این شرایط خاص و ویژه محیط زیست امروز همانند مقوله هایی نظیر دموکراسی و حقوق بشر که معیارهایی برای سنجش حکمرانی خوب هستند، در کانون توجه افکار عمومی و مورد نظر حکومت هاست که می تواند به عنوان مؤلفه ای تاثیرگذار در فراهم کردن شرایط زیست محیطی و رفاهی برای مردم و هم تعاملات بین المللی با سایر کشورها مورد استفاده قرار گیرد. اما متاسفانه طبیعتش دست خوش تعرض و تخریب و استفاده نامطلوب قرار گرفته، به نحو‌ی که اگر اقدامات اصلاحی و بازدارنده در جهت مقابله با این تخریب ها انجام نپذیرد، وضعیت خطرناک و غیر قابل کنترلی را در آینده شاهد خواهیم بود .  

   او در ادامه گفت :  در کشوری که آموزه‌های دینی توصیه به ایجاد و نگهداری نمادهای زیست محیطی دارد و تاریخ و فرهنگش مشحون از ترویج و پاسداشت مظاهر طبیعی است و نگاه تعهد آمیزش به محیط زیست در اصل پنجاهم قانون اساسی مشهود است که حفاظت از محیط زیست را به عنوان بستر حیات اجتماعی و رشد و تکامل جامعه یک وظیفه عمومی تلقی می کند، چرا این حجم تخریب در محیط زیست را شاهد هستیم؟

    رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به آمار کاهش سطح جنگل ها طی 3 دهه از 21میلیون هکتار به 14 میلیون هکتار و مقایسه سهم سرانه 2/0 هکتاری هر ایرانی در مقایسه با 8/0 هکتارسرانه جهانی، تقلیل متوسط سرانه آب و پیش بینی حجم پساب های اصلی (صنعتی، شهری و کشاورزی) در سال 1400 به میزان 40 میلیارد متر مکعب که نسبت به 29 میلیارد متر مکعب سال 1380 از رشد 38 درصدی برخوردار است و به حدود یک سوم منابع تجدیدپذیر کشور می رسد، نشت نفت سالیانه حدود 2/1 میلیون بشکه در منطقه خلیج فارس و دریای عمان که میزان آلودگی نفتی این منطقه را 47 بار بیشتر از حد متوسط بین المللی اقیانوس ها قرار داده است ، ضرر و زیان سالیانه ناشی از آلودگی هوا بالغ بر 7 میلیارد دلار (به گزارش مراجع داخلی) و 16میلیارد دلار تا سال 2016 بنا به اعلام بانک جهانی، رسوب سالیانه 2 میلیارد متر مکعب خاک در سدهای کشور بر اثر فرسایش که 36% مخازن سدهای تازه ساخته شده را از بین می برد، فرسایش خاک 2 میلیارد تنی سالیانه که سه برابر متوسط آسیاست و معادل تخریب یک میلیون هکتار زمین کشاورزی است، رتبه 13 تولید گازهای گلخانه‌ای در بین کشورهای دنیا و رتبه 67 ایران از منظر شاخص جهانی عملکرد زیست محیطی گفت : 
   اینها نمونه هایی بود که بتوان ادعا کرد آژیر خطر در محیط زیست کشور به صدا در آمده است و اگر امروز کار بایسته‌ای انجام ندهیم فردا دیر است  .

   تابش یادآور شد : نظام ارزیابی اثرات زیست محیطی ابزاری است که اگر به درستی و منطبق با ضوابط علمی و معیارهای فنی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند ضمانتی برای تحقق توسعه پایدار باشد .  

تابش در ادامه گفت : بر این باورم اگر ماده 59 قانون برنامه توسعه چهارم که سازمان مدیریت و محیط زیست را مکلف کرده در امکان سنجی طرح های عمرانی نسبت به برآورد ارزش های اقتصادی منابع طبیعی و زیست محیطی و هزینه های ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست توجه و در حساب های مالی آنها را لحاظ کند، اجرایی می شد این حد تخریب و آسیب نسبت به محیط زیست و اقتصاد کشور و سلامتی شهروندان را شاهد نبودیم .
 


   همچنین اگر همین مبحث ارزیابی زیست محیطی کلیه طرح ها و پروژه های بزرگ تولیدی و خدماتی را که حکم ماده 105 قانون برنامه سوم توسعه و ماده 71 قانون برنامه توسعه چهارم است با جدیت و به درستی انجام می شد، نتیجه مطلوب تری عاید کشور می شد .

/ 1 نظر / 4 بازدید
تالار گفتگوی کشاورزی و منابع طبیعی

سلام یک تالار گفتگو برای دانشجویان رشته های کشاورزی و منابع طبیعی و تمامی کسانی که به طبیعت علاقه دارند تاسیس شده است. مزایای این تالار گفتگو : 1. محلی برای تبادل اطلاعات و ارتباطات بین دانشجویان هم رشته در دانشگاههای مختلف 2. مباحث درسی و رشته ای 3. انتشار مقالات , کتاب ها , تصاویر و مجلات الکترونیکی 4. بالا بردن سطح دانش و اطلاعات علمی 5. اطلاع یافتن از تازه های کشاورزی 6. حمایت از منابع طبیعت و .... شما در این تالار میتوانید مقالات خودتان و یا هر مقاله مفید دیگری را منتشر کنید تا دیگر اعضا از آن استفاده نمایند. تالار گفتگوی اختصاصی برای هر یک از رشته های کشاورزی و منابع طبیعی قرار داده شده است. از مزایای دیگر انجمن این است که شما میتوانید هنگام ثبت نام رشته تحصیلیتان را انتخاب کنید و به اینصورت رشته تحصیلی تمامی اعضا مشخص خواهد بود . این تالار برای دانشجویان عزیزی مانند شما راه اندازه شده و نیاز به حمایت شما دارد . لازم به ذکر است افرادی که دارای فعالیت بیشتر و اطلاعات مفیدتری باشند به عنوان مدیر قسمنتهای مختلف تالار انتخاب خواهد شد. موفق باشید