روز جهانی تالاب ها


روز جهانی تالاب ها با هدف جلب توجه افکار جهانی به اهمیت رودها و تالاب‌ها و نقش تعیین‌کننده آن درادامه بقای حیات وحش و گونه های گیاهی در سراسر جهان برگزار می شود.

هدف از برگزاری روز جهانی تالاب ها که هر سال دوم فوریه برابر با 12 بهمن 88 در سرتاسر جهان برگزار میشود، جلب توجه افکار عمومی به اهمیت نقش تالاب ها و ارتباط تنگاتنگ آن با حیات و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی انسان است.
این روز هر سال مصادف با سالگرد برگزاری کنوانسیون جهانی تالاب هاست که نخستین بار در سال 1971 در شهر رامسر واقع در سواحل دریای مازندران برگزار شد. هدف اصلی این کنوانسیون نیز ارتقای حمایت و حفاظت از این منابع با ارزش زیستی و استفاده عاقلانه از آن ها در سطح محلی و ملی و استفاده از همکاری های جهانی در نجات و حفاظت از آن ها بوده است.
بر این اساس هر سال کارگزاران و سازمان های غیر دولتی و گروه ها وشهروندان در تمام سطوح اجتماعی با برگزاری کنفرانس ها، راهپیمایی ها،مسابقات فرهنگی و انتشار مطالب و عکس های آگاهی بخش می کوشند از این روز برای ایجاد آگاهی عمومی درباره ارزش و کارکرد تالاب ها و فواید آن در ادامه حیات انسان ها استفاده می کنند.

/ 0 نظر / 4 بازدید