زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی درتولید محصولات ارگانیک سهیم می شوند

برای نخستین بار زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی این استان با فراگیری آموزش های لازم در امر تولید محصولات ارگانیک پیش قدم می شوند.

کشاورزی ارگانیک در سطح جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه به سرعت در حال گسترش است و در این میان روش های متعددی برای تولید محصول با کیفیت برای برخورداری مردم از غذای سالم به کار بسته اند و حتی از سود مناسب و ارزش صادراتی این محصولات نیز بهره مند شده اند.

رضا نورانی رییس انجمن ارگانیک ایران نیز پیش از این از نبود برنامه مدون و چشم انداز روشن برای تولید محصولات ارگانیک در ایران خبر داده و گفته بود هنوز میزان تولید محصولات ارگانیک ایران کمتر از یک دهم درصد مجموع تولیدات کشور است.

بر این اساس برای نهادینه سازی تولید محصولات سالم و ارگانیک دوره آموزشی زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی به مدت دو روز در استان آغاز شده است.

رییس اداره استاندارد سازی، آموزش و ترویج اداره کل استاندارد استان زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه برای اولین بار دوره آموزشی عملیات خوب کشاورزی و تولید محصولات سالم و ارگانیک برای زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی این استان در حال برگزاری است، گفت: این دوره های آموزشی به دستور معاونت امور بانوان ریاست جمهوری برگزار می شود.

میترا حمزه لویی ادامه داد: در واقع تفاهم نامه ی منعقده میان سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی و وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده است به 30 نفر از زنان تسهیل گر بخش کشاورزی در استانها آموزش های تولید محصولات سالم ارایه شود.

وی اظهار کرد: طی دو روز برگزاری دوره آموزشی مشاوره های لازم برای تولید محصولات سالم تر و بعد از این مرحله برای تداوم آموزش ها به مدت شش ماه یک مشاور در بین آنان حضور خواهد داشت که تمامی هزینه های مربوطه نیز از سوی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تامین می شود.

رییس اداره استاندارد سازی، آموزش و ترویج اداره کل استاندارد استان زنجان ادامه داد: دوره آموزشی عملیات خوب کشاورزی و تولید محصول سالم در بین گروه های هدف بسیار تاثیرگذار خواهد بود چرا که به کارگیری نکات اعلام شده از بروز بسیاری از بیماری های مربوط به مصرف محصولات غیر ارگانیک می کاهد.

وی تصریح کرد: استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی معضل اساسی در تولید محصولات با کیفیت کشاورزی است که در این دوره آموزشی محدویت، مضرات و حتی نحوه استفاده بهینه از این مواد آموزش داده می شود.

وی با بیان اینکه زنان در مقایسه با مردان در تولید محصول سالم دقت و وسواس بیشتری دارند، ابراز کرد: در صورت نتیجه بخش بودن این دوره آموزشی که به صورت پایلوت در استان زنجان آغاز شده است به دیگر بخش ها نیز سوق داده خواهد شد.

**تولید محصولات ارگانیک به فرهنگ سازی نیاز دارد

یک کارشناس کشاورزی دارای گلخانه توت فرنگی به روش هیدروپونیک نیز با بیان اینکه مشکلات و موانع متعددی پیش روی تولید محصولات ارگانیک در کشور وجود دارد، گفت: این نوع دوره آموزشی برای تولید کنندگان محصولات کشاورزی باکیفیت بسیار اهمیت دارد در حالی کمتر به آن توجه شده است.

نرگس عامری اظهار کرد: تداوم برگزاری کلاسهای آموزشی عملیات خوب کشاورزی در تولید محصولات سالم فرهنگ استفاده از این شیوه را به اطرافیان و دیگر گروه های جامعه تعمیم می دهد.

این تولید کننده نمونه سال 92 استان یادآوری می کند: تولید محصول سالم در گرو توجه به استانداردهای بین المللی است و تحقق این امر علاوه بر تامین سلامت افراد به پویایی هرچه بیشتر بخش کشاورزی نیز منتهی می شود.

عامری خاطرنشان کرد: زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی این استان نقش بسزایی در ترویج تولید محصولات ارگانیک و با کیفیت در جامعه بر عهده دارند.


** به زنان تسهیل گر بخش کشاورزی اهمیت بیشتری داده شود

یک تولید کننده ورمی کمپوست نیز با بیان اینکه زنان روستایی در تولید محصولات کشاورزی با کیفیت بسیار نقش آفرین و تاثیرگذار هستند، ابراز کرد: ارایه آگاهی و آموزش های لازم در این بخش می تواند به افزایش تولید محصولات سالم کشاورزی منتهی شود.

ملیحه جلالی عمده ترین مشکلات زنان تسهیل گر و فعالان بخش کشاورزی را وجود بروکراسی اداری عنوان کرد و افزود: متاسفانه رفت و آمدهای مکرر اداری موجب شده یک فعال زن بخش کشاورزی برای دریافت مجوز از سوی سازمان مربوطه دوندگی زیادی داشته باشد و در نهایت از انجام کار خود منصرف شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه برخی از کارمندان سازمان های حوزه کشاورزی آنگونه که باید و شاید به مشکلات فعالان بخش کشاورزی آگاه نیستند و این موضوع به نوبه خود رسیدگی به درخواست های آنان را با چالش مواجه می کند.

جلالی حضور و مشارکت زنان تسهیل گر بخش کشاورزی درجلسات و گفتمان های استانی را در پیشبرد اهداف این حوزه تاثیر گذار بیان کرد.

دوره آموزشی 'عملیات خوب کشاورزی و تولید محصول سالم' زنان روستایی تسهیل گر بخش کشاورزی از چهارشنبه به مدت دو روز در زنجان برگزار می شود.

/ 1 نظر / 16 بازدید
جرثقيل سقفي

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. http://psncrane.ir/