بزرگترين رويداد زيست‌محيطي كشور

دو فوريه 1971 هشت كشور جهان در شهر رامسر گردهم آمدند تا نخستين معاهده زيست محيطي دنيا كه بعدها نام كنوانسيون رامسر را به خود گرفت امضا كنند. اين كنوانسيون كه با هدف حفاظت از زيستگاه پرندگان آبزي شكل گرفت، در سال 1975 جنبه قانوني يافت و بدين ترتيب تنها كنوانسيون زيست محيطي كه نام يكي از شهرهاي جمهوري اسلامي ايران را يدك مي‌كشد اجرايي شد به شكلي كه هم اكنون 159 كشور با يكهزار و 886 تالاب با اهميت بين‌المللي با مجموع مساحت 185 ميليون و 156 هزار و 612 هكتار در سطح جهان در آن ثبت شده‌اند.

اما پس از گذشت 40 سال هنوز اين كنوانسيون علي‌رغم نقش تعيين كننده آن در زمينه تغييرات آب و هوايي و زيست‌محيطي جنبه الزام‌آور براي كشورها پيدا نكرده است موضوعي كه ايران تلاش مي‌كند در جشن چهلمين سالگرد امضاي اين كنوانسيون، نظر جامعه جهاني را به آن جلب كند.

مدير اجرايي مركز منطقه‌اي غرب و مركز آسياي كنوا نسيون رامسر

جشن چهلمين سالگرد كنوانسيون رامسر اسفند ماه با حضور كشورهاي عضو برگزار مي‌شود

مهندس ياسمن رجب خواه، مدير اجرايي مركز منطقه‌اي غرب و مركز آسياي كنوانسيون رامسر گفت: ايران در كنوانسيون رامسر داراي 22 سايت تالابي بين‌المللي ثبت شده است اين در حاليست كه 6 سايت تالابي آن در معرض تهديد و تغييرات شديد اكولوژيكي قرار دارد و نام آنها در فهرست «مونترو» رامسر قرار گرفته است.

تالاب‌هايي كه در فهرست «مونترو» قرار مي‌گيرند نيازمند كمك جهاني بوده تا از اين حالت خارج شوند، افزود: ايران به عنوان بنيانگذار كنوانسيون رامسر (كنوانسيون حفاظت از تالابهاي جهان)، از لحاظ تعداد تالابهاي ثبت‌شده در اين كنوانسيون از ميان 159 كشور جهان در مقام 19 است كه در اين فهرست بيشترين تالابهاي ثبت‌شده به ترتيب متعلق به انگليس، مكزيك و استرالياست.

بر اساس آخرين آمارها تالابهاي 30 كشور در فهرست مونترو كنوانسيون رامسر قرار گرفته‌اند كه به ترتيب يونان با 7 تالاب، ايران 6 تالاب و جمهوري چك با 4 تالاب، بيشترين مونترو تالابها را دارند. همچنين نام 32 تالاب 20 كشور جهان نيز به دليل بهبود شرايط اكولوژيكي از اين فهرست خارج شده است.

كنوانسيون رامسر چهار مركز منطقه‌اي جهت اقدامات آموزشي و پژوهشي دارد گفت: مركز پاناما بخش امريكا، ايران بخش غرب و مركز آسيا و‌ كره بخش شرق و جنوب شرق آسيا را هم اكنون پوشش مي‌دهند و مركز اوگاندا نيز كه قرار است كشورهاي افريقايي را تحت پوشش قرار دهد هنوز فعال نشده است.

مهندس امير عبدوس، مديركل دفتر زيستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست نيز با اشاره به اين كه تالاب‌هاي «آلاگل، آلماگل و آجي‌گل» از فهرست تالابهاي داراي تغييرات شديد اكولوژيك كنوانسيون رامسر خارج شدند، گفت: ايران در تلاش است تا تالاب‌هاي چغاخور و زريوار را نيز به فهرست رامسر سايت‌هاي خود اضافه كند كه در اين خصوص اقدامات لازم انجام شده است و كنوانسيون رامسر نيز با اين پيشنهاد موافقت كرده و بزودي نام اين 2 تالاب كشور در فهرست جهاني قرار مي‌گيرد.

وي از افزايش وسعت تالاب‌هاي بين‌المللي كشور خبر داد و گفت: با تعميم تالاب كياشهر كه در سايت كنوانسيون رامسر ثبت شده بود به كل وسعت پارك ملي بوجاق، وسعت تالاب‌هاي بين‌المللي كشور بيش از 2600 هكتار نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

عبدوس با اشاره به ارزش‌هاي اكولوژيك و اقتصادي تالابها گفت: توليد و ذخيره‌سازي آب، حفظ و توسعه تنوع‌زيستي گياهي و جانوري، مهار سيل و جلوگيري از فرسايش، پالايش محيط، كانون‌هاي گردشگري، تثبيت آب و هواي محلي بويژه تعديل درجه حرارت، تامين غذا و توليد فراورده‌هاي شيلاتي و پرندگان (بطوريكه بيش از دو سوم از برداشت محصول ماهي جهان به سلامت مناطق تالابي بستگي دارد) از ارزش‌هاي اكولوژيك و اقتصادي تالابها به حساب مي‌آيد.

مهمترين مشكلات تالاب‌هاي كشور خشكسالي، كاهش حجم آب در اثر عوامل طبيعي و انساني، ورود آلاينده‌ها و كود و سم به تالاب‌ها و عدم رعايت حريم زيست‌محيطي و اكولوژيكي تالاب‌ها ست و: در عين حال تغييرات كاربري اراضي تالابي، عدم رعايت حق‌آبه طبيعي محيط‌هاي طبيعي از سوي مجريان مختلف طرح‌هاي آبي، عدم ملاحظات زيست محيطي در پروژه عمراني ورود آلاينده‌هاي مختلف بيولوژيكي، شيميايي و فيزيكي به محيط‌هاي تالابي، شكار و صيد غيرمجاز، بي‌رويه و قاچاق و بهره‌برداري بي‌رويه از منابع آبي زيرزميني در اطراف تالابها از ديگر علل تخريب تالابهاي كشور هستند.

84 تالاب در كشور ثبت شده است، از اين تعداد 33 تالاب در قالب 22 عنوان با مساحت يك ميليون و 483 هزار و 824 هكتار در فهرست كنوانسيون رامسر ثبت شده است.

ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش

بیرونکشید باید از این ورطه رخت خویش     

/ 0 نظر / 4 بازدید