سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

 دانشجویان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه گاوازنگ زنگان که اشک در چشمانشان حلقه زده بود، پوسترهایی از پروفسور ثبوتی را بالای سرگرفته‌اند که بر روی آن‌ها پدرثبوتی حک شده است. آن‌ها برکناری ثبوتی را توهین به دانشجویان، اعضای هیئت‌علمی و حتی مردم زنجان می‌دانند.

ساعت یک و نیم ظهر، وسط محوطه دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه به همراه دانشجویان برخی از دانشگاه‌های دیگر زیر تیغ آفتاب تحصن کرده و خواستار جلوگیری از برکناری پروفسور ثبوتی بنیان‌گذار و رئیس 20 ساله مرکز تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان می‌باشند.
این دانشجویان که اشک در چشمانشان حلقه زده، پوسترهایی از پروفسور ثبوتی را بالای سرگرفته‌اند که بر روی آن‌ها پدرثبوتی حک شده است. آن‌ها برکناری ثبوتی را توهین به دانشجویان، اعضای هیئت‌علمی و حتی مردم زنجان می‌دانند.
محمدی، یکی از دانشجویان دکترای این دانشگاه که به تحصن‌‌کنندگان پیوسته، با انتقاد از برکناری پروفسور ثبوتی می‌گوید: من خیلی وقت نیست که در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشم اما در این مدت کم بزرگ‌منشی و بزرگواری علمی و معرفتی پروفسور ثبوتی را به وضوح دیده‌ام و از دوستان نزدیک وی شنیده‌ام که پروفسور خانه شخصی خود را برای تاسیس این مرکز فروخته و این مرکز را از هیچ به اینجا رسانده که در حال حاضر جزو مراکز معتبر علمی آسیای‌غربی و از مراکز مهم تولید علم در کشور محسوب می‌شود.
عقربه‌های ساعت کم‌کم به ساعت 2 بعدازظهر نزدیک می‌شود و لحظه به لحظه بر تعداد دانشجویان معترض افزوده می‌گردد تا اینکه پروفسور ثبوتی به همراه تعدادی از اعضای هیئت‌علمی در میان تشویق‌های حاضران وارد محوطه می‌گردد. دانشجویان دور وی حلقه زده و با گفتن «پدر حمایتت می‌کنیم» ابراز علاقه خود به پروفسور و ناراحتی خود از تصمیم وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری را اعلام می‌دارند.
موسس و رئیس 20 ساله مرکز تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان دانشجویان را به خویشتن‌داری دعوت کرده و اظهار می‌دارد: هرکسی تا مدتی می‌تواند توانایی داشته و کار کند و بعد از مدتی باید جای خود را به شخص دیگری تحویل دهد حالا نوبت من است. در این میان یکی از دانشجویان با گلوی بغض‌گرفته می‌گوید: پروفسور ثبوتی مال همه است متعلق به خودش نیست، پروفسور پدر دانشگاه و دانشجویان می‌باشد، یک پدر اگر خود هم راضی به ترک فرزندان باشد فرزندان این اجازه را به وی نخواهند داد.
پروفسور ثبوتی از ابراز علاقه دانشجویان و تشویق‌های آنان تشکر کرده و می‌افزاید: به هر حال آقای وزیر یک‌سری ایراداتی دارد و صلاح را در این دیده کس دیگری در اینجا ریاست کند.
یکی دیگر از دانشجویان بلند شده و می‌گوید ما به خاطر اعتراض به برکناری شما اینجا تحصن کرده‌ایم و در صورت برکناری شما این دانشگاه را ترک خواهیم کرد، حداقل دانشگاه را تعطیل می‌کنیم حالا وزیر می‌خواهد دستور برکناری بدهد و یا هر شخص دیگری؛ برای ما شما رئیس دانشگاه بوده و هستید و خواهید بود؛ چراکه امضای وزیری که بدون درنظر گرفتن اصول حرفه‌ای و مدیریتی اقدام به عزل شما نموده برای ما و اعضای هیئت‌علمی ارزشی ندارد.
یکی دیگر از دانشجویان از اقدامات نمایندگان و مسئولان استان در واکنش به دستور وزیر انتقاد کرده و اظهار می‌دارد: اینکه مدیریت بر دانشگاه‌ها مدت زمان تعیین‌شده‌ای می‌طلبد درست، اما اینکه بنیان‌گذار مرکزی را که به این مرتبه از اعتبار رسیده با یک ادبیات بی‌شرمانه و بدون مشورت با وی کنار بگذارند و شخصی را که هیچ آشنایی به این دانشگاه ندارد بدون نظر خود شما به عنوان رئیس انتخاب کنند، برای این دانشگاه، مردم، شهر و وزارت علوم مصیبت می‌باشد.
یکی دیگر از دانشجویان که بغض و گریه اجازه صحبت‌کردن به وی را نمی‌دهد، اظهار می‌دارد: مردم دنیا این دانشگاه را به اسم شما می‌شناسند و اگر شما نباشید این دانشگاه به یک موسسه غیرانتفاعی تبدیل شده و اعتبار خود را از دست می‌دهد. ضمن اینکه اگر قرار بود شما کنار بروید باید فردی از اعضای هیئت‌علمی انتخاب می‌شد نه اینکه استادی از شهر و دانشگاه دیگر به عنوان رئیس مرکز انتصاب شود که نه بومی این منطقه است و نه از دانشگاه و وضعیت آن خبری دارد، در نتیجه این تصمیم وزیر علوم واقعاً ظلم در حق این دانشگاه و دانشجویان می‌باشد.
در ادامه دکتر محمدتقی توسلی، استادتمام دانشگاه تهران و استاد پاره‌وقت و رئیس مرکز اوپتیک مرکز تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان که در کنار پروفسور ثبوتی ایستاده با اظهار تاسف از این تصمیم وزارت علوم می‌گوید: من پروفسور را از سال 50 می‌شناسم و بعد از سال 70 هم که اینجا تاسیس شد ما در خدمت وی بودیم. در حال حاضر فرد مطرح نیست، دیدگاه دکتر ثبوتی مطرح است بالطبع پروفسور باید در یک سنی بازنشسته شود ولی کسی که بتواند دیدگاهی را که دکتر ثبوتی داشته، توسعه دهد و در آن جهت حرکت کند جز خود ایشان کسی نیست و اگر این دیدگاه از بین برود اینجا می‌شود یک ساختمان نه یک دانشگاه. بنابراین جا دارد همه دانشجویان به صورت معقول به همراه اعضای هیئت‌علمی راهی را پیشنهاد کنند که به تدریج با نظر دکتر ثبوتی مدیریتی در اینجا تشکیل شود که دیدگاه پروفسور ثبوتی را توسعه دهد.
وی ادامه می‌دهد: یکی از من پرسید دیدگاه پروفسور ثبوتی چیست گفتم، دیوار ندارد؛ چراکه تنها دانشگاه موجود کشور که دیوار ندارد، این مرکز علمی می‌باشد این دیوار نداشتن فقط به ساختمان مربوط نمی‌شود دکتر ثبوتی راهی را می‌رفت که هر دانشجویی، هر همکاری بتواند حرف خود را بزند و آزادانه انتقاد کند. وی دیدگاهی جهانی در رابطه با دانشگاه دارد بنابراین من مطمئن هستم در ایران کسی نمی‌تواند جای دکتر ثبوتی را بگیرد.
استاد پیشکسوت دانشگاه تهران با اعلام اینکه این دانشگاه سیاسی نبوده اظهار می‌دارد: این دانشگاه سیاسی نبوده و نباید دانشگاه‌های ما سیاسی گردد چراکه دانشگاه سیاسی با دانشگاه علمی تفاوت داشته و در صورت ادغام دیدگاه سیاسی با علمی، دانشگاه از مسیر خود خارج شده و کارکرد ویژه خود یعنی تولید و توسعه علم را از دست می‌دهد. از طرفی علت رشد این دانشگاه سیاسی نبودن آن بوده است اما با روند فعلی چون سایر دانشگاه‌ها سیاسی شده این دانشگاه هم با تصمیمات اتخاذ شده، چهره سیاسی به خود می‌گیرد. اما من و همکارانم از مسئولان مربوطه و شخص وزیر می‌خواهیم که پروفسور به کار خود در این دانشگاه به عنوان رئیس ادامه دهد.
یکی دیگر از دانشجویان نیز با اشاره به اینکه دانشجوی این دانشگاه نبوده و آزادانه بدون هیچ مشکلی از امکانات این دانشگاه تا به امروز استفاده می‌نماید، اظهار می‌دارد: شما تنها رئیس دانشگاهی هستید که با دانشجویان غذا می‌خورید، همیشه در کنار آن‌ها هستید و برای دیدن شما بر‌عکس روسای سایر دانشگاه‌ها نیازی به گرفتن وقت ملاقات و ... نیست چراکه همیشه در میان دانشجویان هستید چه در محوطه دانشگاه، چه در غذاخوری و چه در هرجای دیگری که دانشجو به بودن شما نیاز دارد. شما افتخار این شهر و استان بوده و هستید و وزیر حق ندارد با الگوی افتخار و عظمت یک جامعه به خاطر دیدگاه‌های سیاسی و محدودکردن فضای دانشگاه برخورد کند؛ چراکه این دانشگاه متعلق به مردم شهر می‌باشد.
پروفسور ثبوتی در ادامه با اشاره به خواست وزارت علوم برای برگزاری جلسه تودیع و معارفه در ساعت 9 و 30 دقیقه شب، اظهار می‌دارد: از من خواسته شده در این جلسه حضور داشته باشم اما ساعت 9 و 30 دقیقه شب ساعت کاری من نبوده و من این موقع در استراحت به سر می‌برم در نتیجه نمی‌توانم در این جلسه حضور یابم.
این اظهارات پروفسور ثبوتی تشویق دانشجویان و حاضران را در پی دارد تا اینکه ساعت 2 و 53 دقیقه بنیان‌گذار مرکز تحصیلات تکمیلی این جمع صمیمی را به مقصد دفتر کارش ترک می‌کند، اما دانشجویان قرار می‌گذارند تا ساعت 9 و 30 دقیقه شب در این محوطه تحصن کرده و اعتراض خود را به تصمیم وزیر جهت جلوگیری از برکناری پروفسور ثبوتی ادامه دهند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات ()