سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

"نه" گفتن حق مسلم آدم‌هاست

اگر شما اطمینان ندارید که چگونه باید "نه" بگویید، راه‌های ساده‌ای

برای انجام آن وجود دارد. آن‌ها را در موقعیت‌های خوب به کار ببندید.

"الان خودم اولویت‌های دیگری دارم، نمی‌توانم این کار را انجام دهم." اگر سرتان خیلی شلوغ است که درگیر درخواست یا پیشنهاد او شوید، جمله بالا به کارتان می‌آید.

این جمله به دیگران می‌فهماند که وقت شما هم اکنون پر است، بنابراین او باید دست نگه دارد. اگر که می‌خواهید کارتان آسان تر شود، می‌توانید به جمله‌تان این را هم اضافه کنید که برروی چه چیزی مشغول به کار هستید تا او بهتر متوجه شود.

"الان زمان خوبی نیست چرا که من در میان انجام کاری هستم. چطور است که ما در زمان دیگری دوباره ارتباط برقرار کنیم." خیلی پیش می‌آید که شما در میان انجام کاری هستید که ناگهان درخواست کمکی از شما می‌شود. اول، به او این اجازه را بدهید که دریابد "الان زمان خوبی نیست" چرا که شما در حال انجام چیزی هستید. دوم، با پیشنهاد زمانی دیگر به او بفهمانید که شما مشتاق به کمک هستید. از این طریق، او احساس بدی نخواهد کرد.

"مشتاق به انجام آن هستم، ولی…" این جمله باعث دلگرمی می‌شود، چرا که به او این را می‌فهماند که شما ایده‌ی او را دوست دارید و هیچ چیز اشتباهی درباره‌ی آن وجود ندارد.

"اجازه بده ابتدا درباره‌ی آن فکر کنم، بعدا به تو خبر خواهم داد." این جمله بیش‌تر شبیه "شاید" گفتن است تا گفتن یک "نه" صاف و پوست کنده. اگر علاقه‌مند هستید اما نمی‌خواهید همین الان "بله" را بگویید، از این جمله استفاده کنید.

"این ملاقات آن چیزی نبود که من نیاز داشتم اما یقینا درخواست شما را در نظر خواهم داشت." اگر کسی در حال ایجاد یک معامله یا فرصتی است که از قضا آن چیزی نیست که شما به دنبال آن هستید، اجازه دهید که او بداند این ملاقات آن چیزی نبود که به آن نیاز داشتید. در غیر این صورت، مذاکره می‌تواند خیلی طولانی شود. از طرف دیگر، این جمله به طرف می‌فهماند که هیچ ایرادی درباره‌ی پیشنهادش وجود ندارد.

"من بهترین فرد برای کمک در این مورد نیستم. چرا آقا یا خانم X را از درخواستت مطلع نمی کنی؟" اگر از شما درخواست کمک در چیزی می‌شود که نمی‌توانید در آن شرکت کنید، به او این اجازه را بدهید که متوجه این موضوع شود که به دنبال فرد اشتباهی می‌گردد.

"نه، نمی‌توانم." راحت‌ترین و ساده‌ترین راه برای "نه" گفتن استفاده از این جمله است. ما موانع زیادی برای "نه" گفتن در ذهن‌مان ایجاد می‌کنیم. این موانع خود ساخته هستند و به هیچ وجه درست نیستند. خیلی درباره ی "نه" گفتن فکر نکنید و فقط آن را بی‌درنگ بگویید.

"نه" گفتن به ملاقات‌هایی که نیاز ندارید را یاد بگیرید و هنگامی که این کار را انجام دادید، درواقع متوجه خواهید شد که این کار چقدر آسان است. در نتیجه، شما وقت بیش‌تری برای خودتان، کارتان و چیزهایی که بیش‌تر برایتان مهم هستند، خواهید یافت. "نه" گفتن راجع به احترام به موقعیت‌ها، زمان و فرصت‌تان است. "نه" گفتن حق مسلم شماست.

 

   + کورش پورزند ; ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات ()