سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

پرفسور ثبوتی


پرفسور ثبوتی یک چهره علمی و شناخته شده در کشور و جامعه علمی دنیاست و وی بیشترین خدمت را در حوزه آموزش و پژوهش و هم مباحث اجرایی کرده است.

وی در بُعد آموزشی اولین استادی است که مکانیک کوانتوم و مکانیک نسبیت خاص و عام را در کشور رواج داد و اولین استادی است که مقطع فوق لیسانس و دکترا را در دانشگاه شیراز راه اندازی کرد. همچنین در حوزه پژوهش، اولین استادی در کشور می باشد که اقدام به نوشتن مقالات بدیع در سطح بین المللی نمود که در آن روزگار به هیچ عنوان این امر مرسوم نبود.

مدیریت ایشان در بخش فیزیک دانشگاه شیراز، بنیانگذاری بزرگترین رصدخانه کشور در شیراز و خاورمیانه و همچنین بزرگترین اثر ماندگار وی که بنیانگذاری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان که بخش قابل توجهی از عمر خود را برای پیشرف آن صرف کرده، از جمله اقدامات فراموش نشدنی ثبوتی می باشد.

به دلیل اینکه پرفسور ثبوتی هم اکنون در اوج موفقیت کاری قرار دارد و با موفقیت تمام این دانشگاه را اداره می کند، پروژه های عمرانی موجود در این دانشگاه به خوبی پیش می رود و مهم تر اینکه حمایت مردم از وی بی نظیر است، همچنین از داخل و خارج استان افراد خیر به خوبی از پروژه های این دانشگاه حمایت می کنند، نیازی به تعییر احساس نمی شد.

در هیچ کجای دنیا رسم نیست افرادی را در این سطح برکنار کنند چرا که تعداد افرادی مثل پرفسور ثبوتی با این درجات علمی در کشور کمتر از تعداد انگشتان دست است. مقام معظم رهبری در سفر چند سال پیش خود به زنجان عنوان کرد که یک تار موی پرفسور ثبوتی بیش از 20 میلیارد تومان می ارزد و تمامی دولت های گذشته نیز از عملکرد وی و پایگاه علمی اش به عنوان یک چهره ماندگار و رئیس انجمن فیزیک و نجوم ایران و عضو فرهنگستان علوم کشور تقدیر لازم را به عمل آورده اند.

برکناری چهره ماندگار علمی جهان اسلام و یارپروفسورعبدالسلام هیچ دلیل منطقی نداشته و صرفا یک حرکت خاص برای هدفی خاص می باشد که از سوی وزیر علوم به کشور تحمیل شده است.ما زنجانی ها مراتب اعتراض شدید خویش را به این امراعلام و خواستار بازگشت ایشان به مدیریت دانشگاه علوم پایه زنگان و جبران این ضایعه را از سوی وزیر علوم خواستاریم.

   + کورش پورزند ; ۱:٠۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٩
comment نظرات ()