سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

آينده تنوع زيستي در دستان خود ماست


مدير کل يونسکو، خانم ايرينا بوکووا، به مناسبت روز جهاني محيط زيست پيامي خطاب به همه مردم جهان فرستاده است.

به گزارش خبرگزاري مستقل محيط زيست ايران، در اين پيام آمده است:« روز جهاني محيط زيست فرا رسيده است و ما شعار امسال را ارج مي نهيم. شعار: « گونه هاي متعدد، يک سياره، يک آينده».
امسال، سال جهاني تنوع زيستي است و ما تنوع گونه ها را در کره زمين پاس مي داريم. تنوع زيستي، تنوع همه موجودات جاندار است. مي توان واژه تنوع را در شکل تنوع فرهنگي نيز ديد و هر دوي اينها به صورت عجيبي به هم وابسته اند. تنوع گونه ها الهام بخش فرهنگ همه ماست. استحکام بخش آن نيز هست. مثلا تنوع زيستي در کشاورزي باعث مي شود به محصولات بسياري دست پيدا کنيم . تنوعي که حيات ما انسانها بدان وابسته است.
انسان در شکل‌دهي به جنبه‌هاي مختلف تنوع زيستي هم نقش اساسي داشته است. مانند تغييرات سطح کره زمين و درياها . آنچه امروزه در زمين و درياها به عنوان ميراث مشترک انسانها شناخته شده، همان‌ تنوع زيستي مختلف است و سهمي که هم در طبيعت و هم در فرهنگ به عهده گرفته اند.
اما دليل آنکه بايد از تنوع حفاظت کنيم، چيست؟ اول اينکه، اين بخشي از پايداري است. تنوع زيستي حامي منابعي است که آسايش آدمي به انها بستگي دارد. تنوع زيستي عنصري است مؤثر در ثبات و ساماندهي اجتماعي و عامل ايجاد روش‌هاي متنوع دستيابي و به‌کارگيري منابع زنده. حوزه‌هاي مختلف علوم نشان دهنده آن است که ما انسان‌ها، بخش مهمي از اين تنوع زيستي هستيم؛نکته مهم اين است که ما فراتر از قوانين طبيعت نيستيم و اخلاق حکم مي کند که نگهبان تنوع زيستي که بخشي از آن هستيم، باشيم.
در روز جهاني محيط زيست، ضروري است به اين مطلب بينديشيم که براي حفاظت از محيط و سياره‌مان در عمل بايد به چه دستاوردي برسيم. به عقيده من مي‌توانيم چند اقدام انجام دهيم تا تأثيري سودمند داشته باشد:
- مي‌توانيم نقش زنان را در برنامه هاي ويژه تنوع زيستي و تصميم‌گيري‌ها به رسميت بشناسيم.
- مي‌توانيم در حفظ حوزه‌هاي بسياري که در تنوع زيستي اهميت دارد، کوشا باشيم و ديدگاه‌هاي بخش‌هاي مختلف جامعه را گرد آوريم.
- همچنين تلاش کنيم تعامل تنوع زيستي با سياست‌گذاري‌ها تقويت شود.
عميقاً مي گويم که آيندة تنوع زيستي کاملاً در دستان خود ما است.

   + کورش پورزند ; ۸:٢٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٩
comment نظرات ()