سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

دخانیات موجب مرگ یک میلیون و پانصد هزار زن در جهان

دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات، 31 مه 2010 برابر با 10 خرداد 1389 ضمن اشاره به موضوع امسال این روز "جنسیت و دخانیات، با اهمیت بازاریابی دخانیات برای زنان" گفت سالانه در سراسرجهان بیش از یک میلیون و پانصد هزار زن به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از می دهند.

در پیام بان کی مون آمده است بیشتر این مرگ ومیرها در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ می دهد. وی می افزاید بدون اقدام برنامه ریزی شده علیه مصرف دخانیات، این رقم تا سال 2030 به دو میلیون و پا نصد هزار افزایش خواهد یافت.
ایشان می گوید اگر چه کمتر از یک نفر از هر10 زن در جهان سیگاری است، اما با این حال به نفرات تقریبی 200 میلیون زن سیگاری در جهان افزوده می شود. وی می افزاید این تعداد می تواند بیشتر هم شود زیرا صنایع دخانیات سرمایه گذاری سنگینی برای تبلیغات نموده است که زنان را هدف قرار داده ومصرف دخانیات را مرتبط با زیبایی و آزادی نشان می دهد.
در این پیام آمده است سالانه 600 هزار نفر از کسانی که در معرض دود سیگار دیگران قرار دارند، جان خود را از دست داده که دو سوم آنان را زنان تشکیل می دهند.
دبیر کل می گوید ما باید روند گسترش اپیدمی جهانی دخانیات را معکوس نمایم. ایشان تمامی دولت ها را ترغیب می نماید تا این معضل سلامت عمومی را حل کنند. وی می گوید مصرف دخانیات نه مد روز است نه کسی را توانمند می نماید، فقط زشت و کشنده است .سبز

   + کورش پورزند ; ۸:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٩
comment نظرات ()