سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

تنها راه حل نجات دریاچه ارومیه

دکترکردوانی استاد دانشگاه تهران در ارتباط با دریاچه ارومیه که برخی از آن به عنوان تالاب هم نام می‌برند، توضیح داد: برخلاف دیگر تالاب‌ها، که مسئولان در صدد هستند برای جلوگیری از خشک شدنشان از سدها آب بگیرند، این دریاچه هیچ نیازی به سد ندارد؛ به جز آن، آب سدها برای کشت در این منطقه استفاده می شوند و سراسر ارومیه نیز زمین های قابل کشت دارد.
او ادامه داد: سازمان محیط زیست راه دیگری را هم در نظر گرفته، و آن گرفتن آب از رود ارس یا از دریاچه مغان است اما هیچ کدام از این راه ها برای نجات این دریاچه مناسب نیست. به گفته این استاد دانشگاه، رود ارس طولانی و دور است و گرفتن آب از آن هزینه زیادی به دنبال دارد.
کردوانی تنها راه حل نجات دریاچه ارومیه را گرفتن آب از رود زاغ کوچک دانست و گفت: این رود از منطقه‌ای در پشت مهاباد سرچشمه می‌گیرد و به «دوکان» عراق می‌ریزد، آب این منطقه برای ایران قابل استفاده نیست و زمین آن گود است.
او پیشنهاد داد: می‌توانیم از سرشاخه های این رود آب گرفته و آن را به سمت دریاچه ارومیه برگردانیم و برای گرفتن آب از سرشاخه‌های رود دیگر نیازی به بستن این رود هم نیست.
چهره ماندگار علمی ایران، با تأکید بر اینکه دریاچه ارومیه نیاز به یک آب مستقل و دائمی دارد، گفت: حتی اگر برخی معتقدند هزینه این کار زیاد می شود، باید بدانند که در نهایت این آب مستقل است و می توانند آن را به سمت دریاچه رها کنند و یا در مواقعی که آب دریاچه زیاد است آن را ببندند و به زمین های کشاورزی بدهند و یا آن را بفروشند.

   + کورش پورزند ; ٧:٥۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
comment نظرات ()