سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

حیات وحش

حیات وحش آذربایجان غربی

آذربایجان غربی با دارا بودن اکوسیستم های نادر وشرایط زیستی مناسب از تنوع کم نظیر گونه های جانوری برخوردار است .

 متاسفانه به دلیل مرزی بودن استان  از سال 1357 ، خصوصا طی دوران جنگ تحمیلی لطمات زیادی  به جمعیت حیات وحش منطقه وارد آمده است خوشبختانه درسال های اخیر با تلاش بی وقفه مامورین اجرائی حفاظت محیط زیست و وجود ویژگی های خاص طبیعی و جغرافیائی منطقه این صدمات تا حدودی ترمیم یافته است .

  استان آذربایجان غربی پذیرای حضور 53 گونه پستاندار است . از جمله این زیست مندان می توان به گله های کل و بز در ارتفاعات منطقه افشار و منطقه حفاظت شده مراکان ، قوچ و میش ارمنی ، گوزن زرد ایرانی حاضر در جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه و گونه هایی چون : پلنگ - گراز - گرگ - سیاه گوش- گربه پالا س - سمور سنگی - شنگ - انواع جوندگان و انواع خفاش ها اشاره نمود . این تنوع به حدی است که یکی از جاذبه های زیستی استان را می توان در تنوع کم نظیر جمعیتی و گونه ای خفاش ها دانست.

 تنوع زیستگاهی موجود در استان به حدی است که تاکنون 622 گونه پرنده در این پهنه شناسایی شده است . پرندگان این خطه را انواع پرندگان دشتی . کوهستانی ، دریاچه ای ، تالابی ، برکه ای و رودخانه ای تشکیل می دهند . پرندگانی مانند : کبک دری ، هما و انواع پرندگان شکاری در قلل و ارتفاعات مشاهده می شوند . در تپه ماهورها ومناطق دشتی کبک ، بلدرچین ، کبک چیل ، کلاغ ، پری شاهرخ ، درنا ی معمولی و درنای طناز ، باقرقره ( کوکر شکم سیاه ) ، تیهو و انواع جغد را می توان نام برد که بخشی ازآن ها مقیم و بخشی نیز مهاجر هستند .

همچنین تنوع زیستگاه های آبی موجود در استان سبب شده است که  در تمام فصول سال ، تالاب ها ودریاچه های استان پذیرای هزاران هزار پرنده  باشند که در بین آن ها گونه های نادری نظیر اردک مرمری ، اردک سر سفید ، پلیکان سفید ،  قو ، عروس غاز و فلامینگو قابل مشاهده اند . همچنین گونه نادر وبا ارزش میش مرغ که در  زیستگاه های جنوب استان زیست می نماید.

 ازخزندگان انواع سوسمارها و مارهای سمی و  غیر سمی و نیمه سمی نظیر افعی تکابی و زنجانی و گرزه مار   درسطح استان به ویژه ارومیه و خوی و تکاب و ماکو و منطقه افشار و تخت سلیمان وجود دارد .

 به دلیل وجود رودخانه های پر آب ، آذربایجان غربی از  غنای طبیعی در زمینه آبزیان برخوردار بوده ومنطقه با ارزشی برای زیست  و تکثیر و پرورش انواع ماهیان به شمار می رود عمده آبزیان منطقه شامل : قزل آلای خال قرمز ، کپور ، فیتو فاک ، آمور سوف ، اسبله ، سیاه ماهی و ... است.

 

 

 

   + کورش پورزند ; ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()