سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

کمپین جهانی برای نجات دریاچه ارومیه

راه‌اندازی کمپین جهانی‌ امضا برای نجات دریاچه ارومیه

جمعی از فعالان محیط زیست حرکتی اینترنتی را با نام «کمپین جهانی‌ امضا برای نجات دریاچه ارومیه» به راه انداخته اند و از تمامی علاقه مندان درخواست کردند تا به این حرکت بپیوندند.

 این کمپین با شعار «نجات دریاچه اورمو (ارومیه)، نجات سرمایه طبیعت در سیاره واحد است که میراث واحد انسان هاست» آغاز به کار کرده و برای یک نامه اینترنتی و هشدار جمعی، اقدام به جمع آوری امضا می کند.
در این نامه که به چند زبان از جمله انگلیسی، ترکی، آذری و فارسی تهیه شده، آمده است: هنوز زمین بحران خشک شدن دریاچه ارال را از سر می‌گذراند که دستکاری انسان در طبیعت شمارش معکوس خشکی کامل میراث طبیعی جهانی دیگری را رقم زد.

دریاچه ارومیه، بیستمین دریاچه بزرگ جهان، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ شور جهان یکی از ذخیره گاه های طبیعی زیست کره اعلام شده از طرف MAB حوضه آبریز دریاچه ارومیه، پنجاه و یک هزار و 876 کیلومتر مربع است که در حدود سه درصد مساحت کل کشور ایران را دربر می‌گیرد.

در این نامه به مواردی چون عدم مدیریت صحیح منابع آب، ساخت سدهای متعدد بر روی رودخانه های تغذیه کننده دریاچه، حفر بدون کنترل قنات ها و تخلیه منابع آب زیر زمینی‌، ساخت اتوبان شهید کلانتری بدون مطالعات لازم و «خشکسالی های پی در پی‌ و عدم وجود هیچ گونه تدبیر به عنوان علل خشک شدن دریاچه ارومیه ذکر شده است.
این نامه می افزاید: دستکاری و بی مسئولیتی انسان در طبیعت امروز کره زمین را با بحران خشک شدن دریاچه ای روبرو کرده است که حیات اقتصادی اجتماعی و بهداشت و سلامت جسمی‌ و روانی میلیون ها انسان را تهدید می‌کند. آثار این فاجعه زندگی‌ مردم اطراف این مناطق و در بعد وسیعتر اکوسیستم کشورهای همسایه را نیز با بحران های خشکسالی الودگی هوا و از بین رفتن زمین های کشاورزی روبرو کرده است.

در این نامه همچنین آمده است: با وجود سرعت رو به رشد خشک شدن دریاچه هیچ اقدام عملی جدی در راستای‌ نجات آن صورت نگرفته است. ما امضا کنندگان این نامه وجدان‌ها ی مسئول در برابر سرمایه جهانی‌ طبیعی‌ را به همصدایی با مردم ساکن این منطقه که حیات طبیعی‌ و انسانی شان با تهدید جدی مواجه است فرا می خوانیم.

از سازمان یونسکو و UNEP(برنامه محیط زیست ملل متحد) و تمامی‌ سازمان های جهانی محافظ محیط زیست خواستار ادای مسئولیت اجتماعی انسانی و جهانی خویش در قبال این پدیده شوم هستیم.تهیه کنندگان این کمپین از تمامی علاقه مندان دعوت کرده اند تا برای هشدار نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه به نشانی زیر مراجعه کنند.
http://www.ipetitions.com/petition/urmugulu

   + کورش پورزند ; ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٠
comment نظرات ()