سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

ادامه بحران در دریاچه ارومیه

پسروی 10 کیلومتری دریاچه ارومیه

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه تنها راهکار نجات دریاچه ارومیه از این وضعیت تامین 1.3 میلیارد متر مکعب آب به عنوان حقابه دریاچه است گفت: «دریاچه در قسمت های جنوبی تا 10 کیلومتر پسروی کرده است. »

دریاچه ارومیه بیستمین دریاچه جهان و دومین دریاچه شور جهان است که در طی 15 سال گذشته هم شاهد کاهش نزولات جوی در این منطقه و هم شاهد استفاده بی رویه از آب های سطحی و زیر زمینی اطراف آن هستیم .در حال حاضر میزان نمک در دریاچه ارومیه به 380 تا 400 گرم در لیتر رسیده و این نمک کریستالیزه شده است و وضعیت بسیار خطرناکی است. در حال حاضر از 5 هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت دریاچه ارومیه 2 هزار و 700 کیلومتر مربع آن تبدیل به شوره زار شده و ظاهر شدن گنبدهای نمکی در این دریاچه مدیریت آن را با معضلات جدی مواجه کرده است.
مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی افزود: در شمال دریاچه ارومیه پسروی کمتری نسبت به جنوب این دریاچه وجود دارد ولی قسمت های جنوبی در برخی جاها دریاچه تا 10 کیلومتر پسروی کرده است.
عباس نژاد با بیان اینکه انتقال آب بین حوزه ای را می توان به عنوان یکی از گزینه های مدیریت آب در دریاچه ارومیه در نظر گرفت گفت: «اما نباید این موضوع باعث ایجاد وابستگی در دریاچه ارومیه به آب حوزه های اطراف شود بلکه باید با مدیریت جامع آب خود حوزه ارومیه را حفظ کنیم.»
با توجه به افزایش میزان نمک در دریاچه ارومیه بسیاری از پرندگان از جمله فلامینگوها که به این دریاچه مهاجرت می کنند با نشستن نمک بر پر و بال آنها دچار مشکل می شوند و امکان پرواز از آن ها گرفته شده است.
بسیاری از دوستداران محیط زیست با دیدن پرندگان نمک نشسته با شستشوی پر و بال آن ها به رها سازی این پرندگان کمک می کنند.


   + کورش پورزند ; ۸:۳٩ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٠
comment نظرات ()