سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

تخریب ارسباران

شدت تخریب‌ها در ارسباران دل هر بیننده ای را به درد می‌آورد!!!

با شدت گرفتن تخریب عرصه های مرتعی ارسباران توسط عوامل مجتمع مس سونگون، ‌انجمن حفظ محیط کوهستان با ارسال نامه های جداگانه ای به محمد جواد محمدی زاده، ‌رییس سازمان محیط زیست و علی سلاجقه رییس سازمان جنگل ها و مراتع خواستار رسیدگی این سازمان ها به وضعیت منطقه ارسباران شد.

انجمن حفظ محیط زیست کوهستان در این نامه خطاب به روسا و معاونان این سازمان ها می نویسد:  متعاقب خبرهای واصله به انجمن حفظ محیط کوهستان در روزهای گذشته مبنی بر تشدید تخریب در منطقه ارسباران، سه تن از اعضای این انجمن در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 26 و 27 خرداد ماه از تهران به این منطقه عزیمت نموده و از نزدیک این مسأله را بررسی نمودند.

در بازدید به عمل آمده مشخص شد که عوامل و مجریان مس سونگون، از محدوده تعیین‌شده معدن به دفعات تجاوز کرده و با هدف کشف معدن جدید، بدون توجه به کمترین ضوابط حفظ محیط طبیعی، منطقه را تبدیل به ویرانه نموده‌اند.شدت تخریب‌ها تا حدی است که دل هر بیننده غیر محیط زیستی را هم به درد می‌آورد (عکس‌های تهیه‌شده پیوست می‌باشد).

به‌علاوه، در چند منطقه از جمله "بول مرک" و هفت‌چشمه (خوینه‌رود) این تخریب‌ها از شدت بیشتری برخوردار بوده به طوری که ترانشه‌های متعددی در عرصه مراتع درجه یک ایجاد شده است. همچنین منطقه جنگل "قرنیخ" توسط مجموعه‌ای از راه‌های متعدد احاطه شده و احتمال می‌رود تخریب پوشش گیاهی و جابجایی خاک، خسارات شدیدی به بافت جنگلی منطقه وارد نماید.

این سازمان غیر دولتی در ادامه یادآور می شود: همان گونه که مستحضر هستید جنگل‌های ارسباران واقع در شمال غرب کشور، از پدیده‌های نادر و منحصربه‌فرد طبیعی کشور می‌باشد. پیدایش این جنگل‌ها به دوران سوم زمین‌شناسی بازمی‌گردد که در محدوده چهار شهرستان کلیبر، ورزقان، جلفا و اهر پراکنش یافته و با وجودی که به صورت یک لکه واحد ظاهر شده اما نمونه‌هایی از اکثر مناطق پوششی ایران را در خود جای داده است.

 ارسباران در سازمان یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه بیوسفر به ثبت رسیده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های زیستی می‌تواند به سطح و جایگاه میراث طبیعی جهانی ارتقا یابد. 

شایان ذکر است دست‌اندازی عوامل معدن مس سنگون خارج از محدوده تعیین‌شده، طی بازدیدی که در سال 1387 توسط اعضای انجمن حفظ محیط کوهستان از مناطق مختلف ارسباران صورت گرفت، محرز گردید و در آن زمان نیز هشدارهای لازم از سوی دست‌اندرکاران این انجمن به سازمان‌هان ذیصلاح داده شد. در حال حاضر ماشین‌آلات ویژه حفاری در منطقه چهل‌چشمه مستقر هستند اما به دلایلی که برای بازدیدکنندگان مشخص نشد دست از کار کشیده‌اند و ممکن است هر لحظه مجدداً کار خود را از سر گیرند.

این در حالی است که در منطقه بول مرک، تعداد زیادی از ماشین‌آلات سنگین در حال کار و تردد هستند و به‌رغم اینکه بسیاری از اقدامات انجام‌شده در منطقه غیرقانونی می‌باشد متاسفانه تاکنون هیچ پرونده تخلفی برای مجریان طرح معدن مس سنگون درمراجع ذیربط قانونی به‌ثبت‌نرسیده که این مسئله جای سؤال دارد.

پاسگاه های محیط زیست تعطیل شدند  

در ادامه این نامه آمده است: پاسگاه‌های محیط زیست منطقه غیر فعال بوده و حضور موثر مسئولان سازمان‌های دولتی در منطقه احساس نگردید. این در حالی است که در زمانی نه چندان دور مساحت جنگل‌های ارسباران به 000/350/1 هکتار می‌رسید در حالی که امروز در نتیجه عوامل گوناگون طبیعی و دخالت‌های انسانی، حداکثر مساحت این جنگل‌ها به 164000 هکتار کاهش یافته است. 

علی ایحال با در نظر گرفتن تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز سال جاری در خصوص صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست و با توجه به اینکه امسال (2011) از سوی سازمان ملل متحد به عنوان "سال جهانی جنگل‌ها" تعیین و اعلام گردیده است، تقاضا دارد مسأله تخریب در ارسباران را در اولویت آن سازمان محترم قرار داده و دستورات لازم در خصوص جلوگیری و توقف تخریب این ثروت ملی که به همه نسل‌های این مرز و بوم تعلق دارد صادر فرمایند.  

   + کورش پورزند ; ۳:٤۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٠
comment نظرات ()