سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

دوران بلوغ

اگر دوران بلوغ به درستی مدیریت نشود تهدیدهایی جدی را برای کودکان و نوجوانان و خانواده‌هایشان به دنبال دارد. سن بلوغ به دلیل تغییراتی که در حوزه بهداشت، تغذیه و اطلاعات رخ داده کاهش یافته است. در کنار این موضوع میانگین سن ازدواج در ایران هم افزایش یافته و کوچکترین تاثیر این موضوع طولانی شدن حد فاصل بین بلوغ جنسی و ارضای طبیعی غریزه جنسی از طریق ازدواج است.

مدیریت یعنی پدر و مادر اطلاعات درست در این ‌زمینه را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهند تا به خودشناسی کودکان و نوجوانان و تعامل درست آنان با دیگران کمک ‌کنند. تاخیر در مراقبت‌ها و دادن اطلاعات به کودکان و نوجوانان تنش‌زا است .

از یک سو نداشتن اطلاعات برای کودکان و نوجوانان نگران کننده است زیرا در هنگام مواجه با علائم بلوغ اطلاعاتی راجع به آن ندارند و از سوی دیگر گرفتن اطلاعات از دیگران سبب مخفی‌کاری شده و زمینه سوء استفاده را برای دیگران فراهم می‌کند. دوران بلوغ اگر درست مدیریت نشود می‌تواند به بی‌قیدی منجر شود.

پدر و مادرها برای هدایت فرزندانشان باید اطلاعات خود را به روز کنند و در مقابل با فرزندانشان منطقی‌تر و صمیمی‌تر باشند. دوران بلوغ نیز یک مرحله از رشد است و اگر این دوران به خوبی سپری شود، آینده بهتری برای فرد رقم می‌خورد.

   + کورش پورزند ; ۱:٤٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ تیر ۱۳٩٠
comment نظرات ()