سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

آسیب‌های جدی پوستی و چشمی از عوارض تشعشعات پرتوی فرابنفش است

آسیب‌های جدی پوستی و چشمی از عوارض تشعشعات پرتوی فرابنفش است و در شرایطی که این شاخص در حد بسیار خطرناک قرار دارد مردم تا حد امکان از منزل خارج نشوند.

انسان به طور طبیعی در معرض تعداد حجم زیادی از تشعشعات قرار دارد، به طوری که بیش از 80 درصد پرتوگیری‌های انسان از طبیعت اتفاق می‌افتد. بر این اساس عمده‌ترین آسیبی که از تشعشعات انسان را تهدید می‌کند، آسیب ناشی از محیط طبیعی است که یکی از اصلی‌ترین آن ها خورشید است.

پرتوی فرابنفش یکی از عمده‌ترین تشعشعاتی است که از نور خورشید به انسان تابیده می‌شود. درپرتوی فرابنفش نور خورشید طیف گسترده‌ای فرکانس شامل UVA ،  UVB و UVC وجود دارد. انرژی UVC به سطح زمین نمی‌رسد و لایه ازن آن را حذف می‌کند. انرژی UVB نیز تا حدود زیادی حذف می‌شود اما انرژی UVA تقریبا حذف نشده به زمین می‌رسد. بنابراین انسان حجم زیادی از UVA از خورشید دریافت می‌کند.

زمانی که تشعشع UVA به مدت طولانی تابیده ‌شود آسیب‌های جدی به بدن و عضوهای سطحی مانند چشم، وارد می‌کند. در ایران نیز از آنجا که به این موضوع پرداخته نشده و مردم آموزش‌های لازم را دریافت نکرده‌اند در نتیجه آسیب‌های جدی در این خصوص متوجه مردم می‌شود. بر این اساس ایران جزو کشورهایی است که سرطان پوست و آسیب‌های چشمی در آن به شدت بالاست.

بر اساس استانداردهای بین‌المللی از عدد 2 تا عدد 11 برای پرتوی فرابنفش شاخص در نظر گرفته شده است به طوری که عدد کمتر از 1 پرتوگیری کم، اعداد 3 تا 5 پرتوگیری متوسط، اعداد 6 تا 7 پرتوگیری زیاد، اعداد 8 تا 10 پرتوگیری خیلی زیاد و اعداد بزرگ‌تر از 11 پرتوگیری به شدت زیاد عنوان می‌شود. در پرتوگیری کمتر از 2 باید از عینک و کرم‌های ضد آفتاب استفاده شود. این حداقل حفاظتی است که می‌توان داشت. در شاخص 3 تا 5 استفاده از عینک، کرم و کلاه ضروری است و هر کدام از وسایل باید شرایط خاص خود را داشته باشند. در پرتوگیری‌های زیاد، خیلی زیاد و بیش از حد زیاد باید از عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه و چتر استفاده شود. نکته قابل توجه آن است که در پرتوگیری‌های بیش از حد زیاد (بزرگ‌تر از 11) توصیه می‌شود که افراد تا حد امکان از منزل خارج نشوند.گفتنی است شاخص پرتوی فرابنفش در هر استان با استان دیگر متفاوت است.

 

   + کورش پورزند ; ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()