سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

دومین موزه غنی کشور

 موزه ارومیه دومین موزه غنی کشور محسوب می شود و قدیمی ترین آثار آن متعلق به هزاره هفتم ق.م است. در این موزه سه خط نوشته از هزاره اول ق.م به نام های "استل کله شین"، "استل موانا" و کتیبه محمودآباد نگهداری می شود که به خط میخی اورارتوبی است. جدیدترین آثار این موزه مربوط به دوره قاجار است.

موزه ارومیه در خیابان بهشتی این شهر قرار دارد. این موزه در سال 1346هجری خورشیدی بنا شد و دارای یک تالار بزرگ مخصوص اشیای باستانی ودوره های مختلف تاریخی و تالاری کوچک است که به موزه مردم شناسی اختصاص دارد. در موزه ارومیه مجموعه ای از کتاب های نفیس خطی که اکثر آن ها قرآن مجید و کتب  اسلامی است، نگهداری می شود. همچنین اشیایی از دوره های ما قبل تاریخ  و نیز اشیایی مربوط به هنرهای ملی و تزیینی مردم شناسی، صنایع دستی و ... نیز در این موزه به چشم می خورد.

 

بخش های مختلف این موزه عبارت اند از:

ماقبل تاریخ  : در این بخش اشیای مربوط به دوره ما قبل تاریخ که در حفاری های تپه های اسماعیل آباد، املش گیلان، حسنلوی نقده، سیلک کاشان، دینوخواه و عمارلو به دست آمده و شامل اشیای سفالی خام، پخته و مفرعی است، در معرض نمایش عموم قرار دارد.

 

لرستان : اشیای تاریخی این بخش که در منطقه لرستان کشف شده است، اکثراً مفرغ و برنز و بیشتر وسایل جنگی و آلات فلزی دیگر و اشیای سفالی مربوط به هزاره اول ق . م است.

تاریخی : اشیای این بخش شامل اشیای مربوط به قبل از اسلام است. این اشیاء بیشتر سفالین و فلزی است و مربوط به نواحی شوش، دیلمان، خوروین، نوروز محله، ری، رودبار، گری، رحمت آباد، سیاهکل، عمارلو و نهاوند است.

سکه : این بخش شامل سکه هایی از دوره های باستان و حکومت های قبل از اسلام در ایران و نیز سکه هایی از ادوار اسلامی امویان، عباسیان، آل بویه، سلاجقه، اتابکان، مغول، تیموریان، آل جلایر، آق قویونلو، صفویه و زندیه است.

اسلامی : اکثر اشیای موزه ای ارومیه متعلق به دوره های اسلامی و نشان دهنده تمدن اسلام در این خطه و تأثیر آن در ساخت و پرداخت ظروف و آثار تاریخی است.

 

 

 

 

 

 

   + کورش پورزند ; ۳:٥٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()