سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

نئور و فندقلو

دریاچه نِئور:

دریاچه‌ای ما بین شهر اردبیل و شهر خلخال در استان اردبیل است.این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر است. پس از طی چهل کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسیم. آنگاه باید جاده‌ای به طول سیزده کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده تا به دریاچه رسید. این دریاچه دارای نوعی ماهی به نام قزل‌آلای رنگین‌کمان می‌باشد. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی می‌باشد.ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند.

جنگل های فندقلو :

جنگل فندقلو در 25 کیلومتر شهر اردبیل و در 10کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه بخاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی، مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیت های طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد. عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل های شرق استان اردبیل بشمار می رود که دنباله جنگل های نیمه گرمسیری استان گیلان می باشد. این جنگل در سطحی به طول تقریبی 25 کیلومتر پراکنده است و در شرق از روستای خانقاه علیا در مسیر جاده نمین آستارا شروع و با جهت شمال غربی ، جنوب شـرقی در شـرق روستای حـور خاتمـه مـی یابـد.

جنگل فندقلو در سرتاسر گستردگی خود از جانب غرب به اراضی مزروعی و با فاصله کوتاهی به روستاهای کوهپایه ای منتهی می شود این روستاها عبارتند از: خانقاه علیا ، آرپاتپه ، ننه کران ، کله سر، کریم کندی ، مهدی پستی ، دورجین ، آلادیزگه ، گرم چشمه ، نیارق ، سوها ،حور این موقعیت باعث شده تا این جنگل از راه های مختلف قابل دسترسی باشد ولی راه اصلی آن که آسفالت هم می باشد از سه راهی جاده اردبیل ، آستارا نزدیکی شهر نمین منفک می شود و به مرکز تفریحی و توریستی که دارای امکانات رفاهی کامل می باشد وصل می شود.

   + کورش پورزند ; ۱:٠٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()