سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

احساس خوب

احساس خوب استرس را از انسان  می زداید.

بسیاری افراد معتقدند که برای سالم تر بودن بویژه در سنین بالاتر و با رسیدن به دوره سالخوردگی و میانسالی، خیلی مهم است که نسبت به خودمان احساس خوب و مثبتی داشته باشیم اما آیا این رابطه واقعا وجود دارد؟

دکتر آنتونی اونگ از متخصصان سلامت و بهداشت عمومی در دانشگاه کورنل آمریکا در این باره می گوید: «همه ما پیر می شویم اما آنچه که مهم است چگونگی روند این پیری است که در واقع کیفیت زندگی ما را مشخص می کند. »

دکتر اونگ در ادامه می افزاید:  «برای مثال افراد شادتر ممکن است اشتیاق زیادتری نسبت به ورزش کردن به طور منظم داشته باشند و همچنین زمان خود را طوری برنامه ریزی کنند که از یک خواب خوب و مطلوب شبانه بهره مند شوند، اقدامی که بویژه برای سال های پیری و سال خوردگی مفید و ارزشمند است. »

مطالعات مختلف نشان داده است افرادی که احساسات مثبت قوی تری دارند در بدنشان مقدار مواد شیمیایی ناشی از التهاب مربوط به استرس و تنش بسیار کمتر است. این افراد حتی قادر هستند برخی از آسیب های حسی را که در اثر استرس به بدن آنها تحمیل می شود با این احساس مثبت شفا داده و برطرف کنند. دکتر اونگ در توضیح این مطلب متذکر شد: اگر احساسات مثبت برای افزایش سطح سلامتی ما مفید هستند بنابراین یک پیامد مستقیم و قابل سنجش آن افزایش سالهایی است که می توانیم زندگی باکیفیت و بهره مند از سلامت مطلوب داشته باشیم.

بدین معنی که حتی با بالارفتن سن، بدن در وضعیت بهتر و قوی تر قرار می گیرد و ناتوانی های ناشی از افزایش سن خیلی دیرتر به سراغ انسان می آید.

 

   + کورش پورزند ; ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()