سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

روز جهانی تنوع زیستی

سازمان ملل روز 22 می برابر اول خرداد را روز جهانی تنوع زیستی نام گذاری کرده است.

هدف از این اقدام افزایش آگاهی عمومی درباره اهمیت حفظ تنوع زیستی است، تنوع زیستی انواع حالت های حیات بر روی کره زمین را دربر می گیرد؛ به عبارت دیگر این مفهوم در برگیرنده انواع حیوانات،میکروارگانیسم ها، گیاهان و اکوسیستم های در برگیرنده این موجودات است. تنوع زیستی در سه لایه مختلف اکوسیستم، گونه و ژن وجود دارد.
ایران از سال 1375 به کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل پیوست و متعهد شد در حفاظت از آن تلاش کند.
روز جهانی تنوع زیستی در حالی در ایران گرامی داشته می شود که تالاب ها وضعیت مناسبی ندارند ، دریاچه ارومیه خشک شده است ، دشت ها و بیابان های ایران به محلی برای احداث چاه نفت تبدیل می شوند و احیای گونه های جانوری در ایران با چالش های فراوانی رو به رو است.
اوضاع در دنیا هم مساعد نیست.اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت هشدار داده که بیش از یک سوم گونه های جانوری و گیاهی در تمام دنیا در معرض خطر انقراض قرار دارند. طبق گزارش این اتحادیه در مجموع 47 هزار و 677 گونه گیاهی و جانوری وارد لیست قرمز این اتحادیه شده اند.
از این تعداد 17 هزار و 291 گونه برابر با 36 درصد، با تهدید جدی مواجه هستند. این درحالی است که دوزیستان با بیشترین میزان خطر انقراض روبه هستند همچنین خطر انقراض، 70 درصد از گونه های گیاهی را به شدت تهدید می کند.
تازه ترین لیست قرمز گونه های جانوری و گیاهی نشان می دهد که تمام گونه ها از پستانداران تا خزندگان، دوزیستان، ماهیان و گیاهان در معرض خطر نابودی قرار دارند و هم اکنون 875 گونه برابر با 2 درصد از مجموع، منقرض شده و یا در حال انقراض هستند.
21 درصد از پستانداران، 30 درصد از دوزیستان، 12 درصد از پرندگان، 28 درصد از خزندگان، 37 درصد از ماهیان آب های شیرین، 70 درصد از گیاهان و 35 درصد از بی مهرگان نیز تهدید شده اند.

 

   + کورش پورزند ; ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()