سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

هنرمند نمی تواند طبیعت را نشناسد، چراکه طبیعت تا لحظه آخر حیات با انسان است.

جلال شباهنگی :نقاشی امروز نیاز به تحلیل و راهکارهای تازه دارد

نقاش و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، در خصوص آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «طبیعت در نگاه نقاشان نوگرای ایران» گفت: «نقاشی از طبیعت برای نقاش یک ضرورت است اما بهتر است که به صورت مستدل کار شود.»

 

جلال شباهنگی گفت: « هنرمند نمی تواند طبیعت را نشناسد، چراکه طبیعت تا لحظه آخر حیات با انسان است و همیشه ذهن را درگیر می کند. به همین خاطر نقاشی از طبیعت برای نقاش ضرورت دارد اما باید حرف امروز را بزند. برپایی نمایشگاه طبیعت حرکت خوب و اتفاق مثبتی است اما بهتر است این اتفاقات پاسخگوی حداقل 2 سال آینده ما هم باشند. نمایشگاهی با نام طبیعت از آثار سال های پیش هنرمندان نقاش، اگرچه بسیار ارزشمند است اما شاید پاسخگوی نیاز امروز ما نباشد.»

شباهنگی در مورد وضعیت خلق اثر در زمان فعلی به خصوص در مورد طبیعت گفت: «به نظر من نیاز به فکر بیشتر و برنامه ریزی در زمینه خلق اثر هنری هست تا نقاشی ها به تکرار نیفتند. ، در دوسالانه نقاشی سال پیش 3300 کارشبیه هم رسیده بود که ما به سختی از بین آن ها 30 ، 40 اثر برای دوسالانه انتخاب کردیم. این تکرار ها به نظر من به خاطر این است که مشخص نیست ما چه می خواهیم؟ در دانشگاه ها هم این همه خلاقیت جوانان هنرمند با تکرار خودشان از دست می رود. برای هر چیزی یک برنامه و راهکار نیاز هست که پس از تحلیل به نتیجه برسد و این راه کارها دریچه های تازه ای بر روی هنر نقاشی ما بگشایند. به نظرمن نیاز هست که شورایی از سردمداران و بزرگان نقاشی دور هم جمع شوند و مطابق شرایط امروز ما در ایران و نیازهای انسان امروز موضوعات مهم را مطرح کنند و این موضوعات را به جامعه هنری نیز برسانند.»

او ادامه داد: « این شورا و طرح مسایل تازه به خصوص برای هنرمندان جوان ما بسیار نیاز است چرا که آن ها در دانشگاه ها مدام کارهای استادانشان را تکرار می کنند یا در یک کار خود به تکرار می افتند. این شورا می تواند موضوعی مثل «طبیعت» را تجزیه و تحلیل کند و معنا و مفهوم دیگری را از دل آن بیرون بکشد،معنایی که حرف امروز ما باشد و دریچه تازه ای را بر نقاشی امروز بگشاید و دید نوینی به هنرمندان جوان بدهد تا نسل جوان قوی تری به هنر ایران افزوده شود. هنرمندان ما بسیار خلاق هستند اما این خلاقیت خصوصا در جوان هنرمند به خاطر اینکه درست نمی داند به کدام وجه رو کند، به تکرار افتاده است.»

 

شباهنگی با اشاره به اینکه نقاشی طبیعت فقط منظره و دورنما نیست، گفت: «طبیعت فقط منظره نیست. دو تکه رنگ هم می تواند القای  طبیعت کند. آنچه در جهان ما رخ می دهد انسانی است و بخشی از طبیعت. طبیعت را باید با بعد های تازه تری  نگاه کنیم و زمینه های پیشین طبیعت را به زمینه های تازه تری منتقل کنیم. فقط با نقاشی کردن و برپایی نمایشگاه مشکل ما حل نمی شود بلکه باید زمینه هایی فراهم شود که نگاه های تازه تری به نقاشی داشته باشیم. جامعه جوان هنری ما واقعا جا دارد که در مسیر درستی بیفتند و کار کند تا خلاقیت های جوان ها که تجربه زیادی هم ندارند هرز نرود.»

 

 

   + کورش پورزند ; ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()