سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

در هنر ایرانی ، الهام از طبیعت ریشه دار است

صداقت جباری : در هنر ایرانی ، الهام از طبیعت ریشه دار است

صداقت جباری عضو وابسته فرهنگستان هنر گفت : «هنرمندان نگاه جستجو گرانه ای نسبت به طبیعت دارند و چه مستقیم در طرح های عینی و یا غیر مستقیم و نهفته در نقاشی هایشان از طبیعت الهام می گیرند.»

استاد صداقت جباری با اشاره به طبیعت در هنر ایر انی گفت : «در هنر ایرانی الهام از طبیعت را با آن استحاله و تغییر شکل ماهوی که همیشه در هنر ما وجود داشته ،در آثار هنرمندان قدیمی می بینیم در برخی آثار هنرمندان ایرانی یک عمل اندیشمندانه و فکورانه از آثار مهم از طبیعت اتفاق افتاده است، یک جور باز آفرینی طبیعت در هنر ایرانی هست که خودش به نظرم یک ویژگی خاص در هنر ایران محسوب می شود . »

جباری درباره تاثیر طبیعت بر اثر هنرمند گفت : «اعتقادم بر این است که هنرمند نمی تواند بی توجه به طبیعت کار کند . هر هنرمندی به تناسب هنرش در درجات مختلف از طبیعت الهام می گیرد.»

او ادامه داد: «برای هر هنرمند تجسمی ، موسیقی یا هنر های دیگر طبیعت خواه نا خواه یکی از منابع الهام بخش است و حضور طبیعت در هنر غیر قابل انکار است . این حضور اگر حتی به شکل یک تصویر از طبیعت مستقیم هم نباشد در آثار هنرمندان نهفته است .»

وی با اشاره به تاثیر طبیعت بر هنر غرب گفت : «برای هنرمندان ایرانی طبیعت یک اصل در هنر است و برای غربی ها گه گاه دیده می شود که از نگاه شرقی در هنرشان بهره گرفته اند .»

استاد جباری در باره حضور طبیعت در کار های خودش گفت : «من در کارهایم ممکن است شکلی از طبیعت را به طور مستقیم بیان نکنم اما همیشه در کارهایم به قسمت پس زمینه ای از طبیعت کشیده می شدم . عناصر مجردی مثل نوشته و خط برای من از شکل های طبیعت می آید به طورکه غیر ارادی در کارهایم همیشه وجود داشته است .»

 

   + کورش پورزند ; ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()