سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

طبیعت بزرگترین استاد نقاش است .

احمد اسفندیاری: طبیعت بزرگترین استاد نقاش است .

« طبیعت در نقاشی بزرگترین استاد نقاش است و من طبیعت را از حفظ در ذهنم همیشه دارم .»

استاد احمد اسفندیاری درباره پیشینه طبیعت نگاری در نقاشی گفت : «در همه ی دانشگاه های آکادمیک دنیا نقاشی از طبیعت به صورت کلاسیک و جا افتاده اما عمیق در آموزش نقاشی وجود دارد . نقاش باید آنقدر از طبیعت نقاشی کند که فکر کند می تواند به صورت ذهنی یک گل را کامل مجسم کند و آنرا بر بوم پیاده کند که این کار وقت می خواهد و تجربه .او باید آنقدر کار کند که طبیعت با روح اش آمیخته شود .»

استاد اسفندیاری ادامه داد : «در نقاشی از طبیعت درک و احساس نقاش بسیار مهم است . نقاش باید هارمونی را خوب حس کند و رنگ و فرم را بشناسد .علاوه بر آن نقاشی مطالعه می خواهد و نگاه دقیق به طبیعت .»

این پیشکسوت نقاشی گفت : «گاهی نقاش به صورت اتفاقی کار خوبی ارائه می دهد که ماندگار نیست. اما اگر هنرمند طبیعت و جهانش را خوب بشناسد می تواند به صورت مانگار در نقاشی اتفاق ها و "آن " های تازه داشته باشد .»

وی درباره نقاشی های طبیعت خودش گفت :«من فرم ها را در نقاشی هایم از طبیعت الهام گرفته ام . فرم خاص را گرفتم و در آن آنقدر کار کردم که هر چیزی را بخواهم در آن فرم می کشم . من طبیعت را از حفظ دارم . خیلی ازکارهای من تابلو هایی رئالیستی از طبیعت است . البته کارهای اکسپرسیو هم ازطبیعت دارم . »

آفتاب ایران در تابلو هایم با نورهای خاصی کشیده ام که خودم دوستش دارم .»استاد اسفندیاری درباره الهام از طبیعت در کشورها ی دیگر گفت : «در نقاشی های چین ، استاد نقاش شاگردانش را پای کوه می برد تا برای مدت طولانی به حرکات شاخ و برگ درختان نگاه کنند تا در ذهنشان ماندگار شود و بتوانند آنچه را که در طبیعت دیده اند به زیبا ترین شکلی در نقاشی هایشان پیاده کنند .» او در پایان گفت :«نقاش باید آنقدر از طبیعت نقاشی کند تا کم کم نقاش خودش راکشف کند و بشناسد. »

 

   + کورش پورزند ; ٩:۳٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()