سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

GEF از پروتکل ناگویا حمایت کرد.

GEF به منظور حمایت از پروتکل ناگویا ،پروژه جدیدی تصویب کرد

 
 GEF
پروژه جدیدی را به منظور حمایت از پروتکل ناگویا که به زودی لازم الاجرا می شود، تصویب کرد. مونترال، 7 فوریه 2011- یکی از دستاوردهای اساسی دهمین نشست اخیر کنفرانس متعاهدین به کنوانسیون تنوع زیستی، اتخاذ پروتکل ناگویا پیرامون دستیابی به منابع ژنتیکی و تسهیم عادلانه منافع حاصل از کاربرد آن (ABS) پس از 6 سال مذاکره بود.

این معاهده تاریخی راه را برای کشورهای استفاده کننده و تامین کننده منابع ژنتیکی باز می کند تا بر اساس رضایت قبلی و شرایط مورد توافق دو طرف وارد قراردادهایی بشوند، که این مسئله به توسعه اقتصادی و نیز حفاظت از تنوع زیستی و استفاده پایدار از اجزاء آن (دو هدف کلی دیگر کنوانسیون)، کمک می نماید.

به منظور تسهیل در روند امضاء و لازم الاجرا شدن سریع پروتکل و آغاز فرایند ظرفیت سازی ملی جهت اجرای پروتکل، در چهارم فوریه 2011، خانم Monique Barbut ، مدیر ارشد اجرایی  (Chief Executive Officer) و رئیس تسهیلات جهانی محیط زیست ، با یک پروژه یک میلیون دلاری جهت حمایت از کشورهای واجد شرایط GEF، در راستای تسریع در فرایند امضاء و تضمین لازم الاجرا شدن هر چه سریعتر این سند حقوقی جدید، موافت نمود.

وی اظهار داشت: « GEF به عنوان مکانیسم مالی تعیین شده برای این سند حقوقی جدید، به طور کامل متعهد می شود که اجرائی شدن هر چه سریعتر این سند را تضمین نماید. پروتکل ناگویا، آخرین وسیله در راستای 20 سال تلاش و نتایج حاصل از سرمایه گذاری در سطح محلی به منظور دستیابی به اثرات جهانی می باشد.

با مشارکت دفاتر منطقه ای برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) و دفاتر ملی برنامه عمران ملل متحد (UNDP)، پروژه مذکور برای ارتقاء آگاهی ها در هیئت های ملی قانون گذاری و نیز برای متعهد نمودن نمایندگان سرتاسر جهان در اجرای پروتکل ناگویا موثر واقع خواهد شد. به علاوه یک سری از ابتکارات آموزشی و آگاهی رسانی در حاشیه نشست کمیته بین الدولی پروتکل ناگویا، که جون 2011 در مونترال و آپریل 2012 در دهلی نو برگزار می گردد، اتخاذ خواهد شد.

حمایت تامین شده توسط پروژه جدید، علاوه بر اولویت کنونی استراتژیک برای ABS در استراتژی تنوع زیستی GEF-5 می باشد، که بر اساس برآورد آن ممکن است با توجه به اولویت دهی ملی، یک 40 میلیون دلار دیگر برای پروژه هایی از نوع ABS متمرکز گردد.

احمد جوقلاف، دبیر اجرایی کنوانسیون تنوع زیستی ابراز داشت: « اعلان این ابتکار مهم در روزی که پروتکل برای امضاء در نیویورک مفتوح گذارده شد و تصویب آن اندکی بعد، پیام سیاسی محکمی از سوی مکانیسم مالی کنوانسیون و پروتکل های آن است و نوید آن را می دهد که پروتکل قبل از نشست آتی کنفرانس متعاهدین، که اکتبر 2012 در هندوستان برگزار می گردد، لازم الاجرا خواهد شد.

   + کورش پورزند ; ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()