سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

الهام از طبیعت در هنر امروز، بهانه‌ای برای ابراز اندیشه‌های تازه است.

الهام از طبیعت در هنر امروز، بهانه‌ای برای ابراز اندیشه‌های تازه است.

محمود جوادی‌پور، استاد نقاش گفت: در هنر امروز،‌الهام از طبیعت با اندیشه هنرمند و ایده‌های تازه جهان او توأم می‌شود و هنری ماندگار خلق می‌کند.

 

   استاد محمود جوادی‌پور با اشاره به الهام از طبیعت در آثار هنرمندان گفت: «هنرمند، معمولاً در خلق اثرش از طبیعت الهام می‌گیرد. اما نه چون هنرمندان قدیمی که آنچه را در طبیعت می‌دیدند، در نقاشی‌شان می کشیدند بلکه برای هنرمند امروز، طبیعت یک بهانه است تا با الهام از آن افکار و ایده‌های  خودش را بر پرده نقاشی بپروراند.» استاد جوادی‌پور درباره طبیعت ایران و اثرش به هنرمندان ایرانی گفت: «در ایران منظره‌ها و معماری‌های مناطق مختلف با هم فرق دارند و هر اقلیمی، طبیعت خودش را دارد، کویر، جنگل، کوهستان، دریا و ایران به خاطر طبیعت غنی و پرتنوعش برای هنرمند ایرانی همواره مایه الهام بوده است.»

او ادامه داد: «هر هنرمندی در هر نقطه‌ای از این سرزمین است از طبیعت پیرامون خودش الهام می‌گیرد. این تفاوت در الهام از طبیعت حتی با شیوه زندگی و مکان زندگی نقاش فرق می‌کند.» استاد جوادی‌پور با اشاره به این که الهام از طبیعت هیچ وقت کهنه نمی‌شود،‌ گفت: «طبیعت همواره برای هنرمند مایه الهام تازه‌ای است و هرگز رنگ کهنگی نمی‌گیرد. در هر دوره‌ای،‌ هنرمندانی با شیوه‌ای تازه به طبیعت نگاه کرده‌اند و به خلق نقاشی‌هایی دست زنده‌‌اند که با دوره پیش آنها بسیار فرق کرده است. نقاشی از طبیعت به سبک‌های مختلفی در دوره‌های گوناگون نقاشی اتفاق افتاده است.»

او ادامه داد: «هنرمندان قدیمی‌،‌ با الهام از طبیعت،‌ آنچه را که می‌دیدند، بی کم و کاست بر بوم نقاشی می‌آوردند اما با آمدن دستگاه فیلمبرداری و عکاسی،‌ روند نقاشی با روزگار پیشین فرق کرده است. زمان کمال‌الملک نقاش در تابلوهایش، تمام سعیش بر این بود که نقش یک شیء را عین خود آن شیء بر پرده بکشد، اما برای هنرمند امروز طبیعت بهانه است تا با الهام از آن افکار و ایده‌های خودش را بر پرده نقاشی بکشد.» استاد جوادی‌پور گفت: «در کمتر از 100 سال پیش، هنرمند نقاش تابع طبیعت دنیای پیرامونش بود اما هنرمند امروز تابع افکار و ایده‌های جهان خودش است و آنچه نقاشی را امروز ماندگار می‌کند،‌ الهام از طبیعت توأم با اندیشه و ایده‌های تازه هنرمند است که جهانی تازه را خلق می‌کند.»

 

   + کورش پورزند ; ٩:۱٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
comment نظرات ()