سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

اکوتوریسم

جذابیت‌های منحصر به ‌فرد طارم 

شهرستان طارم، از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددی برخوردار است، تا جایی که از این شهرستان به‌ عنوان هندوستان ایران یاد می‌شود. جاذبه‌های گردشگری طارم، شامل آتشکده‌ها، قلعه‌ها، امامزاده‌ها و جاذبه‌های طبیعی فراوانی است که سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.
آتشکده‌های تاریخی موجود در این شهرستان، عمدتا به‌وسیله سنگ و ساروج و با طراحی چهار طاقی ساخته شده‌اند. پوشش سقف این آتشکده‌ها به شکل گنبد بوده و بیشتر این سقف‌ها به‌طور کامل با سنگ پوشانده شده است
. از نکات جالب در ساخت این آتشکده‌ها، این است که شیوه ساخت آن‌ها، مشابه آتشکده‌های دوره ساسانی است و در حال حاضر، 4 آتشکده از دوران ساسانیان در شهرستان طارم باقی مانده که در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده‌اند. این آتشکده‌ها عبارت از آتشکده پیرچم در روستای پیرچم، آتشکده الزین واقع در ضلع غربی روستای الزین، آتشکده گیلانکشه و آتشکده تشویر می‌باشند.
از دیگر جاذبه‌های تاریخی شهرستان طارم، می‌توان به قلعه‌های کهن موجود در منطقه اشاره کرد. قلعه سمیران یکی از یادمان‌های تاریخی و ارزشمند در منطقه است که می‌تواند عاملی برای جذب گردشگران به شمار رود. این قلعه پایتخت حکومت کنگریان بوده و مورد استفاده پیروان حسن صباح قرار گرفته است. قسمت اعظم این قلعه در حمله هولاکوخان مغول تخریب شده، اما علی‌رغم آسیب‌های وارده، قلعه سمیران همچنان بنای تاریخی ارزشمندی محسوب می‌شود.
شهرستان طارم به‌علت داشتن طبیعت زیبا و شباهت آب و هوایی آن به مناطق شمالی کشور، از زیباترین و منحصربه‌فردترین مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی برخوردار است. پیشینه تاریخی و قدمت طولانی منطقه نیز به کمک طبیعت زیبای آن آمده و شهرستان طارم را از نظر ظرفیت‌های بالقوه جهانگردی غنی ساخته است.
این منطقه از جاذبه‌های طبیعی و مکان‌های تاریخی باارزشی برخوردار است که در صورت توجه بیشتر و فراهم کردن امکانات رفاهی و گردشگری برای بازدید‌کنندگان و معرفی صحیح این منطقه زیبای استان، قابلیت رشد و توسعه بسیار زیادی را در زمینه اکوتوریسم، طبیعت‌گردی و توریسم فرهنگی خواهد داشت.
چشمه‌های آب معدنی، رودخانه‌های متعدد دائمی و فصلی، جنگل‌ها و آبشارهای زیبا، روستاهای ییلاقی و زیبا که در دره‌ها واقع شده‌اند، غار خرمنه‌سر که از غارهای معروف استان است، قلعه‌های تاریخی و باستانی که قدمت آن‌ها به دوران پیش از اسلام می‌رسد، همه گواهی بر قدمت سکونت در این ناحیه است. همچنین امامزاده‌هایی که تقدس خاصی در میان مردم دارند نیز از مکان‌های با ارزش گردشگری و شناخته شده در شهرستان طارم می‌باشند
. قسمتی از سفیدرود که در شهرستان طارم واقع شده، ساحل رودخانه‌هایی که همگی به قزل‌اوزن می‌ریزند، دامنه ارتفاعات، جنگل‌ها، چشمه آب معدنی ا...‌بلاغی، روستای تشویر، روستای شاه‌نشین و دیگر روستاهای ییلاقی با آب و هوای مناسب، چشم‌انداز باغ‌ها و کشتزارهای برنج، از جاذبه‌های طبیعی شهرستان طارم هستند که به‌همراه سکوت و آرامش دل‌پذیر منطقه، مقدمات استراحت کم‌نظیر و دل‌چسبی را برای بازدید‌کنندگان از این خطه زیبا فراهم می‌کنند.
به استناد مدارک به‌دست آمده از غار خرمنه‌سر، این منطقه در دو دوره پیش از تاریخ و قرن چهارم هجری یکی از زیستگاه‌های انسانی بوده است. عبور رودخانه عظیم قزل‌اوزن، باعث آبادانی و رشد کشاورزی و دامداری در این منطقه شده و وجود کهن‌سال‌ترین درختان استان زنجان در این شهرستان، به‌همراه آثار طبیعی و جاذبه‌های تاریخی قابل توجه، استعداد گردشگری در خور توجهی را به این شهرستان داده است.
رونق دامداری در منطقه طارم باعث وفور مواد اولیه مورد نیاز در صنایع‌دستی شده و به این صنعت رونق خاصی داده است. قالی‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و نمد‌بافی از جمله مهم‌ترین صنایع این منطقه هستند که ارزش صادراتی بالایی دارند. همچنین بافت انواع البسه و انواع جوراب‌ و شال‌ پشمی از دیگر صنایع‌دستی منطقه می‌باشند.
سد طبیعی کردکندی که در پی زلزله 31 خرداد ماه سال
1369 شمال و شمال‌غرب کشور و در اثر رانش زمین در 3 کیلومتری شهر آببر، مرکز شهرستان طارم به‌وجود آمد، یک معجزه الهی است و به‌گفته کارشناسان گردشگری، این آبگیر طبیعی و زیبا به لحاظ موقعیت استثنایی و سکوت حاکم بر محدوده آن، به محلی نادر و شگفت‌انگیز برای تفریح و گشت و گذار گردشگران تبدیل شده است.
این شهرستان به لحاظ وسعت منابع طبیعی، صعب‌العبور و کوهستانی بودن راه‌های ارتباطی، یکی از شاخصه‌های طبیعی در سطح استان زنجان شناخته شده است. حدود 90 هزار هکتار از اراضی خرمنه‌سر و سرخ‌آباد شهرستان طارم، جزو مناطق حفاظت شده و دارای پتانسیل‌های مطلوب برای نگهداری و تکثیر گونه‌های جانوری از جمله کل، بز، پلنگ، کبک، خرس قهوه‌ای و سیاه‌گوش می‌باشد.
شهرستان طارم به لحاظ سطح زیرکشت، تولید نهال و برداشت محصول زیتون، مقام نخست را در کشور به‌ خود اختصاص داده و 40 درصد محصول زیتون ایران در این منطقه تولید می‌شود. این شهرستان در تولید و فروش و تجارت بین‌المللی زیتون در کنار کشورهای مطرح دنیا مانند اسپانیا، ایتالیا، مراکش و ترکیه قرار گرفته است.

   + کورش پورزند ; ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠
comment نظرات ()