سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

وسعت تالاب های بین المللی كشور یك هزار و ۶۰۰ هكتار دیگر افزایش یافت

درحالی كه قرار است چهلمین سالگرد كنوانسیون جهانی حفاظت از تالاب ها (كنوانسیون رامسر) كه بزرگترین رویداد زیست محیطی كشور است؛ ۱۴ و ۱۵ اسفند ماه سال جاری با حضور نمایندگان و وزرای كشورهای عضو در رامسر برگزار شود ، در آستانه آن ،كنوانسیون رامسر با ثبت «تالاب چغاخور» در چهارمحال و بختیاری به عنوان بیست و سومین تالاب بین المللی ایران موافقت كرد.

دو فوریه ۱۹۷۱ میلادی ۸ كشور جهان در شهر رامسر گردهم آمدند تا نخستین معاهده زیست محیطی دنیا كه بعدها نام كنوانسیون رامسر را به خود گرفت امضا كنند. این كنوانسیون كه با هدف حفاظت از زیستگاه پرندگان آبزی شكل گرفت، در سال ۱۹۷۵ جنبه قانونی یافت و بدین ترتیب تنها كنوانسیون زیست محیطی كه نام یكی از شهرهای جمهوری اسلامی ایران را یدك می كشد اجرایی شد به شكلی كه هم اكنون ۱۶۰ كشور با یكهزار و ۹۱۹ تالاب با اهمیت بین المللی با مجموع مساحت ۱۸۷ میلیون و ۴۶ هزار و ۲۶۳ هكتار در سطح جهان در آن ثبت شده اند.

اما پس از گذشت ۴۰ سال هنوز این كنوانسیون علی رغم نقش تعیین كننده آن در زمینه تغییرات آب و هوایی و زیست محیطی جنبه الزام آور برای كشورها پیدا نكرده است موضوعی كه ایران تلاش می كند در جشن چهلمین سالگرد امضای این كنوانسیون، نظر جامعه جهانی را به آن جلب كند.

از سوی دیگر در حالی به مراسم چهلمین سالگرد كنوانسیون رامسر نزدیك می شویم كه به اعتقاد كارشناسان، ایران علی رغم دارا بودن ۲۳ تالاب بین المللی نیازمند ایجاد دفتر ویژه یا حتی اداره كلی در خصوص تالاب ها و حفاظت از آنها در ساختار سازمان حفاظت محیط زیست است تا فعالیت های مرتبط در این خصوص به صورت منسجم و هماهنگ صورت گیرد.

آخرین خبر هم آن كه سایت كنوانسیون رامسر چند روز قبل با ثبت «تالاب چغاخور» در چهارمحال و بختیاری به عنوان بیست و سومین تالاب بین المللی ایران موافقت كرد كه بدین ترتیب وسعت تالاب های بین المللی جمهوری اسلامی ایران به یك میلیون و ۴۸۵ هزار و ۵۱۱ هكتار افزایش یافت.

تالاب بین المللی چغاخور با مساحت یك هزار و ۶۸۷ هکتار به عنوان دریاچه آب شیرین و دائمی یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر و در خطر انقراض مانند اردک قهوه ای و اردک سرسفید و انواع پرندگان شکاری مثل انواع عقاب در جهان به حساب می آید. این تالاب نمایشگر یکی از زیست بوم های منحصر به فرد کوهستان زاگرس است و نقش مهمی در کنترل سیلاب های فصلی، تامین آب کشاورزی و طبیعت گردی در منطقه بازی می کند. همچنین پوشش های گیاهی اطراف چغاخور مملو از گیاهان کمیاب و گیاهان با کاربردهای مختلف دارویی، غذایی و بهداشتی است.

همچنان ۶ تالاب كشور در فهرست قرمز كنوانسیون رامسر است

همچنان ۶ تالاب كشور شامل «مجموعه تالاب انزلی»، «شادگان، خورالامیه و خورموسی»، «نیریز و كمیجان»، «انتهای جنوبی هامون پوزك» و «هامون صابری و هامون هیرمند» و «شورگل، یادگارلو و درگه سنگی» در فهرست تالاب های در معرض تغییرات شدید اكولوژیكی قرار دارند .

. مهمترین مشكلات تالاب های كشور خشكسالی، كاهش حجم آب در اثر عوامل طبیعی و انسانی، ورود آلاینده ها و كود و سم به تالاب ها و عدم رعایت حریم زیست محیطی و اكولوژیكی تالاب ها است . در عین حال تغییرات كاربری اراضی تالابی، عدم رعایت حق آبه طبیعی محیط های طبیعی از سوی مجریان مختلف طرح های آبی، عدم ملاحظات زیست محیطی در پروژه عمرانی ورود آلاینده های مختلف بیولوژیكی، شیمیایی و فیزیكی به محیط های تالابی، شكار و صید غیرمجاز، بی رویه و قاچاق و بهره برداری بی رویه از منابع آبی زیرزمینی در اطراف تالاب ها از دیگر علل تخریب تالاب های كشور هستند.

كنوانسیون رامسر، كنوانسیون بین المللی حفاظت از تالاب های جهان، قدیمی ترین پیمان زیست محیطی بین الدولی دنیاست.

   + کورش پورزند ; ۳:۱٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()