سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

ازدواج فامیلی عامل بسیاری از عقب ماندگی هاي جسمی و ذهنی کودکان است

 

در بدن انسان عوامل ژنتیکی خاصی وجود دارد که با نزدیک شدن رابطه خویشاوندی آن ها تشابه این عوامل افزایش می یابد. این عوامل ژنتیکی ممکن است به خودی خود حالت مغلوب داشته و در یک فرد به عنوان یک صفت و یا بیماری خاصی بروز نکند، اما در ازدواج فامیلی زمانیکه همین عوامل در فرزندان در کنار یکدیگر قرار گیرد، به نوعی با تقویت یکدیگر موجب بروز صفت خاصی از جمله نوعی عقب ماندگی در کودک شود.

 

هر چه نسبت خویشاوندی زوجین نزدیک تر باشد، احتمال بروز نقایص مختلف در فرزندان به دلیل افزایش تعداد ژن های مشابه نیز افزایش می یابد.ازدواج فامیلی به ویژه در جوامع کوچک نظير روستاها مرسوم است و متأسفانه بسیاری از خانواده ها بدون در نظر گرفتن عواقب این نوع ازدواج و بدون هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی منجر به تولد نوزادان عقب مانده در جامعه می شوند.

 

بسیاری از عوامل بروز ناهنجاری ها و عقب ماندگی های ذهنی و جسمی پیش از ازدواج قابل تشخیص است و با انجام مشاوره های ژنتیک، زوجین می توانند با آسودگی خاطر بیشتری نسبت به تشکیل زندگی مشترک اقدام كنند. انجام مشاوره ازدواج در زوج هایی که نسبت فامیلی دارند حتی در دوران بارداری نیز ضروری است و می توان با این اقدام بسیاری از ناهنجاری ها و نقایص احتمالی جنین را تشخیص داد و حتی الامکان از تولد نوزادی ناقص جلوگیری به عمل آورد.

 

   + کورش پورزند ; ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()