سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

امواج موبایل و ایجاد تومور مغزی

علي رغم عوارضی که ممكن است بر اثر قرار گرفتن در معرض امواج موبایل در سیستم عصبی بدن انسان ايجاد شود، هنوز تأثیر قطعی امواج موبایل در ایجاد تومور مغزی ثابت نشده است. امواج موبایل با قابلیت نفوذ 4 تا 6 سانتی متر در مغز بصورت امواج حرارتی و الکتریکی در بافت های زنده مغز تأ ثیر سوئی می گذارد ، اما استفاده کوتاه مدت از موبایل تومور مغزی ایجاد نمی کند.

 

تحقیقات نشان می دهد استفاده مکرر از یک گوش در هنگام صحبت با تلفن همراه، خطر آسیب به نیمکره مغز در همان سمت را افزایش مي دهد و این در حالی است که در نیمکره مقابل خطر ایجاد تومور مغزی نسبت به افراد عادی کاهش می یابد.

در تحقیقات صورت گرفته در کشورهایی مانند ترکیه و مصر به علائمی مانند سر درد، سرگیچه، اختلال در حافظه، ایجاد صدای اضافی در گوش، اختلال در خواب و افسردگی در هنگام استفاده بی رویه و قرار گرفتن در معرض امواج آنتن های BTS اشاره شده است.

عوارض مغزي بیشتر در افرادي مشاهده مي شود که حساسیت بالایی نسبت به امواج ساطع شده از گوشی تلفن همراه دارند. حتی گاهی قرارگیری در معرض امواج موبایل موجب افزايش سرعت عملکرد سیستم عصبی در پاسخ به محرکات استرسی می شود.

استفاده بی رویه و خارج از اعتدال از تلفن همراه سلامتی افراد را به خطر می اندازد. ساکنان نزدیک به آنتن های BTS و افرادی که زیاد در معرض امواج موبایل قرار دارند، بهتر است به صورت دوره ای چکاپ مغزی شوند.

   + کورش پورزند ; ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۸٩
comment نظرات ()