سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

عمارت بهارستان

«ميرزا مهدي خان شقاقي» معمار نخستين بناي مجلس در ايران بود. او را مي‎توان با اطمينان اولين معمار تحصيلکرده ايراني دانست. وي جزو اولين گروه دانشجويان ايراني بود که از سوي ناصرالدين شاه قاجار جهت تحصيل در رشته‎هاي مختلف به خارج از کشور اعزام شدند.

ميرزا مهدي خان شقاقي در سال 1263 هجري قمري مطابق با 1223 خورشيدي (1844 ميلادي)‌در تهران متولد شد و پس از چند سال تحصيل در مکتب «سرخانه» و مدرسه جديدالتأسيس دارالفنون در سال 1276 هجري قمري مطابق با 1236 خورشيدي (1857 ميلادي) به سبب روابط خانوادگي به دستور شخص ناصرالدين شاه با اولين هيأت دانشجويان ايراني به پاريس اعزام شد و بعد از اتمام تحصيلات متوسطه و اخذ گواهينامه مهندسي معماري از مدرسه عالي نورمان سوپريور دوپاريو دانشکده معماري (آرشيتکتور) پاريس در سال 1243 شمسي (1864 ميلادي) به ايران بازگشت.

برخي از آثار معماري ميرزامهدي خان شقاقي عبارتند از: وزارت‎خانه‎هاي جديد در اطراف ميدان ارگ که ساخته نشدند. عمارت بهارستان و مسجد ناصري (سپهسالار) به سفارش مرحوم سپهسالار. عمارت معتمدالسلطنه (ميرزا ابراهيم). عمارت و باغ سيدعبدا... پسر سيدموسي تفرشي در خارج از دروازه قزوين. عمارت قوام الدوله ثاني در گوشه لاله‎زار (شامل چهار حياط و دو عمارت اندروني و دو عمارت بيروني مجاور هم و يک حمام بزرگ با دو بخش عمومي و خصوصي). پله اصلي عمارت ناصرالملک که با همان نقشه ساختمان بهارستان اجرا شد.

 بناي مجالس سنا

در سال هاي نخستين، جلسات سنا در عمارت مجلس شوراي ملي تشکيل مي‌شد. ولي پس از انحلال مجلس در سال 1331 و گشايش دوباره آن در 1332 سناتورها به اين فکر افتادند که هرچه زودتر محلي اختصاصي جهت مجلس سنا درنظر گرفته شود. بدين منظور برخي از سناتورها با تلاش بسيار و با موافقت محمدرضا شاه پهلوي کاخ عليرضا پهلوي را خريداري کردند و به مجلس سنا اختصاص دادند و از اسفند 1333 به بعد جلسات سنا در آنجا تشکيل شد. اما چون در کاخ جديد نيز محل مناسبي براي ادارات، کتابخانه و ساير تشريفات مربوطه وجود نداشت تصميم گرفته شد ساختمان جديدي در کنار کاخ عليرضا احداث شود.

بدين ترتيب ساختمان کنوني مجلس توسط حيدر غيايي معمار ايراني، طراحي و ساخته شد. اين بنا تا سال 1357جهت جلسات مجلس سنا مورد استفاده قرار مي‌گرفت. پس از انقلاب اسلامي سال 1357 و انحلال مجلس‌ها، در ابتدا ساختمان سنا براي تهيه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به محل برگزاري جلسه‌هاي مجلس خبرگان قانون اساسي تبديل شد. پس از اتمام تدوين قانون اساسي نيز اين ساختمان به مجلس شوراي اسلامي اختصاص يافت و جلسات اين مجلس تا سال 1380 در همين محل برگزار مي‌شد. با تکميل ساختمان جديد مجلس در ميدان بهارستان، از اين ساختمان تنها براي برگزاري برخي گردهمايي‌هاي دولتي و جلسات سالانه مجلس خبرگان رهبري استفاده مي‌شود. حيدر قلي خان غيايي شاملو معمار ايراني و يکي از پيشگامان معماري نوين ايران است. وي در سال 1301 در تهران و در خانواده‌اي با اصالت خان ديده به جهان گشود. او در سال 1947 ميلادي از دانشگاه تهران در رشته معماري فارغ‌التحصيل گرديد و در سال 1952 از مدرسه هنرهاي زيباي پاريس (بوزار) دكتراي خود را دريافت نمود. او در همين سال برنده جايزه «Prix de Vienne» گرديد. غيايي در سال 1953 دفتر معماري خود را در تهران تأسيس نمود و در خلال اين سالها پروژه‌هاي خصوصي فراواني را به انجام رساند که منجر به انتخاب وي براي طراحي ساختمان مجلس سناي ايران گرديد. او در سال 1974 ميلادي به عنوان معمار سلطنتي و مشاور معماري شاه ايران برگزيده شد. او در 15 شهريور سال 1364 در ويلاي خانوادگي خود در آنتيب در جنوب فرانسه درگذشت.

   

   + کورش پورزند ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٤ بهمن ۱۳۸٩
comment نظرات ()