سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

به مناسبت روز هواي پاك

دوستان زنگاني بهتر است به توصيه كارشناسان بهداشت و محيط زيست توجه ويژه اي داشته باشيم ...

وجود ترکیبات سرطان‌‌زا در هوای مناطق صنعتی، اثبات شده است!!!

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان این‌که دامنه بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا بسیار گسترده است، گفت: وجود ترکیبات سرطان‌‌زا در هوای مناطق صنعتی اثبات شده است.

دکتر محمدرضا مهراسبی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با اشاره به این‌که ترافیک و صنعت به ترتیب دو عامل بسیار مهم در ایجاد آلودگی هوا هستند، ابراز کرد: متاسفانه مکان‌یابی نامناسب مناطق صنعتی در اطراف زنجان موجب شده است که این شهر از ناحیه غرب، شرق و جنوب در محاصره صنایع مختلف قرار گیرد.

وی، نحوه استقرار صنایع در اطراف شهر زنجان را عاملی در جهت هدایت آلودگی‌‌های مختلف به خصوص آلودگی‌های صنعتی به داخل شهر دانست و افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده در سال گذشته‌، منطقه جنوبی زنجان آلوده‌‌ترین منطقه شهر به لحاظ وجود ترکیبات حاوی سرب و فلزات سنگین است.

این مقام مسئول با بیان این‌که گاز منو اکسید ‌کربن، 220 برابر بیشتر از اکسیژن تمایل به ترکیب با همو گلوبین خون دارد، خاطرنشان کرد: این امر، خطرات مرگ ناشی از گاز مونو اکسید ‌کربن را گوشزد می‌کند که این خطرات، بیشتر در قالب نشت ناشی از وسایل گازسوز در منازل اتفاق می‌افتد.

این کارشناس بهداشت محیط، با بیان این‌که هر فرد در طول روز حدود 2 كيلوگرم مواد غذایی و 2 لیتر آب مصرف می‌کند، بیان کرد: این در حالی است که یک فرد در طول روز 22 کیلوگرم هوا استفاده می‌کند که این امر، بیانگر آن است که آلودگی هوا بیشتر از آلودگی غذا و آب، فرد را در معرض بیماری قرار می‌دهد.

مهراسبی، خطرات ناشی از بیماری‌‌های ناشی از آلودگی هوا را یادآور ‌شد و گفت: تجارب کشورهای اروپایی در سال‌‌های 1950 و قبل از آن نشان داده است که با گسترش این آلودگی‌‌ها، بیش از هزار نفر در روز جان خود را از دست می‌دهند.

   + کورش پورزند ; ٤:٢٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ بهمن ۱۳۸٩
comment نظرات ()