سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

پول سیگار ایرانی ها ۱۰ برابر هزینه نانشان است

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اعلام کرد: هزینه ای که افراد سیگاری در ایران هر روز بابت دود کردن سیگار پرداخت می کنند بیش از ۱۰ برابر پول مصرف نان در کشور است .

طبق آمارهای سازمان بین المللی کار سالانه دو میلیون نفر کارگر به علت تماس با دود محیطی سیگار و استنشاق تحمیلی دود حاصل از مواد دخانی جان خود را از دست می دهند.

اثرات حاصل از دود محصولات دخانی تنها به ایجاد بیماری ها محدود نمی شود و دود محیطی سیگار اثرات و هزینه های اقتصادی را نیز بر افراد و جامعه تحمیل می کند.

بررسی ها نشان داده است که استنشاق دود مواد دخانی توسط افراد غیر سیگاری به عنوان استعمال ناخواسته و استنشاق تحمیلی شناخته می شود. این در حالی است که بیش از چهار هزار ماده شیمیایی خطرناک در دود سیگار موجود است که بیش از ۵۰ نوع از این مواد سرطان زا بوده و استنشاق تحمیلی، باعث ابتلا افراد به بیماریهای قلبی عروقی، گوارشی و تنفسی شده و در نتیجه منجر به مرگ می شود.

تحقیقات انجام شده بر روی دانش آموزان ۱۳ تا ۱۵ سال در ۱۳۲ کشور جهان نشان می دهد که ۴۶ درصد از آنها در خانه و ۵۶ درصد آنها در اماکن عمومی در معرض دود دخانیات قرار می گیرند.

دکتر کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماریهای منتقله از طریق دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترک از قلیان، همچون سل و هپاتیت محتمل است گفت: مواد سمی موجود در دود قلیان به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریها شناخته شده اند و از آنجا که نیکوتین موجود در دود حاصله از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور است مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می کند.

وی از مصرف سیگار به عنوان دروازه ورود به اعتیاد یاد کرد و افزود: بررسی های انجام شده در ایران نشان می دهد دریچه ورود به موادمخدر و انواع اعتیادها استعمال دخانیات است.

هشدار : اگر نخواهیم برای کاهش مصرف مواد دخانی در جامعه راهکارها و اهرم های اجرایی و نظارتی قوی داشته باشیم در سال های نه چندان دور دچار بحران جدی در این زمینه خواهیم شد.

   + کورش پورزند ; ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۱ دی ۱۳۸٩
comment نظرات ()