سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

دلایل بروز رفتارهای پر خطر جنسی در نسل جوان کشور

کارشناسان بر این باورند یکی از دلایل بروز رفتارهای پرخطر و کنترل نشده جنسی در نسل جوان، ناشی از بالا رفتن سن ازدواج باشد. مشکلات پیش روی جوانان برای تامین هزینه های ازدواج و زندگی، باعث شده که آمار جوانان مجرد رو به افزایش باشد به طوری که برنامه های در نظر گرفته شده برای برگزاری ازدواج آسان نیز چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

دکتر عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت اخیرا در نشست مدیران گروه تخصصی بیماری ها و کارشناسان ایدز سراسر کشور با بیان اینکه تغییر الگوی انتقال ایدز به ارتباط جنسی در بین جوانان نگران کننده است، اعلام کرده این روند می تواند همان موج سوم انتقال ایدز باشد. رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری نقش بسیار مهمی در آگاه سازی مردم و پیشگیری از بیماری ایدز دارند. در کشورهای اروپایی، ساخت فیلم های مستند آموزشی ایدز به ویژه برای جوانان تجربه ای موفق در آگاه سازی عمومی بوده است.

تجربه جهانی مقابله با ایدز نشان داده است که وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی این وظیفه سنگین را بر عهده گیرد و دخالت نیروهای مردمی بدون تردید اجتناب ناپذیر است. در ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان نقش سازمان های غیردولتی در فعالیت های ضدایدز روزبه روز پررنگ تر می شود .

روزانه شش هزار نفر در دنیا مبتلا به HIV می شوند که ۵۱ درصد از این مبتلایان زن هستند و ۴۱ درصد آنها در سنین ۱۵ تا ۲۴ سال قرار دارند. در عین حال وزیر بهداشت نیز با توجه به نگرانی هایی که از بابت انتقال این بیماری در جامعه از طریق جنسی وجود دارد عنوان داشته آنچه برای ما خطری جدی است مسائل مربوط به ارتباطات اخلاقی است که منجر به بیماری ایدز شده و پیش بینی می کنیم با روندی که پیش رو داریم تعداد مبتلایان در چهار یا پنج سال آینده پنج برابر شود.

توصیه ما به نسل جوان این است که مسائل اخلاقی و بهداشتی را رعایت کنند و خانواده ها مراقبت لازم را داشته باشند و این موضوع را جدی بگیرند و بدانند که جان شان در خطر است.

اگر این موضوع از این طریق بخواهد شعله ور شود احتمالا آتش فشانی از ایدز را در کشور خواهیم داشت. عملی کردن شعار «هر نوع رابطه جنسی خارج از چارچوب ازدواج ممنوع» از دیگر راه های کنترل بیماری ایدز است. باید به افراد جامعه تعلیم داد که در یک زندگی زناشویی طولانی، درصورتی که زوج جنسی نسبت به هم وفادار باشند و خود را به رعایت اصول اخلاقی ملزم کنند، خطر انتقال ویروس ایدز از طریق تماس های جنسی آنها را تهدید نخواهد کرد اما هرگونه رابطه جنسی خارج از این چارچوب، مشکوک و پرخطر است.

 
 
   
 
 

   + کورش پورزند ; ۱:٤٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
comment نظرات ()