سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص است

سی و سه روز از بحران آلودگی هوای تهران می گذرد و باوجود استفاده از هواپیماهای سم پاشی که تهران را آبپاشی کردند شاخص کیفیت هوای تهران همچنان در شرایط هشدار است.

سبزپرس در بررسی خود اعلام کرده: «با توجه به افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حالت هشدار است. براساس این گزارش بر غلظت کلیه آلاینده ها نسبت به روز گذشته افزوده شده است.

سازمان هواشناسی گزارش کرده آسمان تهران کمی ابری، غبارآلود و به تدریج ابری است که به این ترتیب انتظار می‌رود شرایط هشدار در شاخص وضعیت کیفیت هوای تهران ادامه داشته باشد. روند رو به افزایش آلاینده های هوای تهران روز شنبه نیز ادامه یافت.

از دوشنبه آلاینده ها کمتر می شوند

در این میان مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت به علت آغاز برف و بارش در شمال پیش بینی می شود با بارش های پراکنده باران در تهران و بارش برف در ارتفاعات از روز دوشنبه از غلظت آلاینده های هوای تهران نیز کاسته شود.

مهندس جباری مدیرکل هواشناسی استان تهران افزود: بر این اساس آسمان تهران در روز یکشنبه نیمه ابری با غبار صبحگاهی بتدریج با افزایش ابر در پاره‌ای نقاط بارش باران پیش‌بینی شده است که بدین ترتیب حداقل و حداکثر دمای تهران در این روز به ۴ و ۱۴ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد همچنین در روز دوشنبه نیز آسمان پایتخت ابری در پاره‌ای نقاط با بارش باران و برف و وزش بادخواهد بود که حداقل و حداکثر دما به یک و ۱۱ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد.

برآورد شده آلودگی هوای تهران روزانه تا چهارصد میلیارد تومان خسارت به اقتصاد شهری وارد کرده است.

رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در مورد اثرات این آلودگی بر سلامت شهروندان گفت: بر اساس آماری که از وزارت بهداشت گرفته شده ، ۴۰ درصد مراجعه به اورژانس و بیمارستان ها افزایش یافته است. او اضافه کرد که در ۲۴ روز گذشته آن چه شهروندان تهرانی استنشاق کرده اند، سم خالص بوده است.

باران اسیدی پیامد آب پاشی تهران

در چنین اوضاعی ست که مشاوران احمدی نژاد، که به گفته یکی از کارشناسان آب و هوایی، متخصص «طرح های زود بازده» اند، طرح آب پاشی تهران را به یاری هواپیماهای سم پاش به اجرا گذاشتند که به گفته شهردار تهران بیشتر یک شوخی بود تا اقدامی جدی. 

یک کارشناس آب و هوایی نیز بارش باران اسیدی بر تهران را ناشی از این اقدام دولت احمدی نژاد ارزیابی کرد.

امنیتی کردن آلودگی تهران و  چندین سال سانسور اخبار هوای تهران

اما مشاور محیط زیستی شهردار تهران برای نخستین بار زبان به انتقاد از دولت گشوده و سیاست های ویرانگر عدم آگاهی رسانی به شهروندان و پنهان نگاه داشتن اخبار مربوط به کشنده بودن وضعیت هوایی تهران را به انتقاد گرفته افزود: در چند سال گذشته موضوع آلودگی هوا را امنیتی کرده و آن را اعلام نکرده اند و تمام مدت گفته اند که سیاه نمایی نکنید و الان در حالی این آمارها اعلام می شود که مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا می تواند با جان باختگان جنگ هشت ساله قابل مقایسه باشد.

کاهش ضریب هوشی شهروندان:

دکتر ایرج خسرونیا رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت: تداوم آلودگی هوا به تدریج بر عملکرد مغز اثر منفی می‌گذارد و کاهش درصد ضریب هوشی را در پی دارد.

وی درباره تاثیر آلودگی هوا بر دستگاه تنفسی گفت: ذرات ریز معلق در هوا و گازهای سمی مانند منواکسید کربن و ترکیبات ازت از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن و به آن جذب می‌شوند بنابراین آلودگی هوا بر راه‌های هوایی و سیستم عصبی انسان تاثیر مستقیم می گذارد.

رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی درباره علایم تاثیر آلودگی هوا بر بدن اظهار کرد: بیمار به تدریج شروع به سرفه و در ادامه تنگی نفس پیدا می‌کند. افزایش ضربان قلب، تیره شدن رنگ زبان و به اصطلاح پرخون شدن چشم ها از دیگر علایم تاثیر آلودگی بر بدن است. افراد مبتلا به این علایم، دچار ضعف عمومی می‌شوند بنابراین آنان را باید به مکان های غیرآلوده منتقل کرد.

   + کورش پورزند ; ٩:۳٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٩
comment نظرات ()