سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

پیکردانشمند زنجانی در امامزاده صالح تهران آرام گرفت

نصیری‌قیداری، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، ترور دکتر مجید شهریاری دانشمند فیزیک هسته‌ای زنجانی را به مردم استان و جامعه علمی کشور تسلیت گفت.
این نماینده مجلس با اظهار همدردی و تسلیت به خانواده این شهید اظهار داشت: شهادت این دانشمند زنجانی‌الاصل ضایعه بزرگی برای جامعه علمی کشور و مردم استان می‌باشد اما باید توجه داشت که این ترورهای ناجوانمردانه نمی‌تواند توسعه و پیشرفت کشور را متوقف کند.
وی با اشاره به اینکه دکتر مجید شهریاری، دیپلم خود را از دبیرستان امیرکبیر زنجان اخذ کرد، در رابطه با مدارج علمی این دانشمند فیزیک هسته‌ای یادآور شد: دکتر شهریاری یکی از برگزیدگان ممتاز آزمون سراسری سال 1363 بود که تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه امیرکبیر آغاز و با کسب رتبه اول آزمون کارشناسی‌ارشد مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی‌شریف در سال 69 تحصیلات خود را ادامه داد و با توجه به کسب رتبه اول در دوره مذکور در دوره دکترای علوم و تکنولوژی هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شد و از آبان‌ماه سال 77 پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک این دانشگاه به کار خود تا سال 80 ادامه داد و بعد از آن فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را در دانشگاه شهید بهشتی پی گرفت و پس از ارائه خدمات متعدد علمی ـ پژوهشی در زمینه فیزیک هسته‌ای، به شهادت رسید.
وی در رابطه با این سؤال که «آیا نام این دانشمند نیز در گزارشات بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گزارش شده بود؟» اظهار داشت: اسامی دکتر مجید شهریاری و دکتر فریدون عباسی پیش از این از طرف شورای امنیت سازمان ملل به عنوان افراد تحریم شده اعلام گردیده بود.
وی درخصوص این سؤال که «با توجه به ترور دکتر علیمحمدی یکی دیگر از دانشمندان هسته‌ای در سال گذشته چرا از سوی دولت و مجلس در رابطه با امنیت این افراد اقدام مناسبی صورت نگرفته؟» گفت: 264 نفر از نمایندگان در رابطه با حفظ امنیت استادان و دانشمندان مؤثر کشور طی نامه‌ای این حوادث را محکوم و خواستار حفظ و حراست از آن‌ها شده و تذکرات متعددی را در این رابطه به مسئولان وزارتخانه‌های مربوطه داده‌اند؛ چراکه ما معتقدیم بیش از این نباید به تروریست‌ها فرصت داد. از طرفی طی ملاقاتی که با رئیس قوه‌قضائیه داشتیم مقرر شد عاملان این حوادث به زودی دستگیر گردند.
وی در ادامه افزود: حفظ و حراست از دانشمندان و استادان دانشگاه‌ها و شخصیت‌های علمی از وظایف دولت بوده و باید نهادهای مربوطه در این زمینه اقدامات لازم را به عمل آورند.
در همین رابطه حسن غضنفریان، دبیر بازنشسته ریاضیات و پدر زنده‌یاد دکتر امیراعلم غضنفریان یکی از نخبگان برجسته زنجانی با اظهار تاسف از ترور دکتر مجید شهریاری و ابراز همدردی با خانواده آن مرحوم و تسلیت به مردم زنجان اظهار داشت: با شنیدن خبر ترور این دانشمند زنجانی‌الاصل هر شخصی که قلبش برای ایران می‌تپد مطمئنا ناراحت و متاثر می‌گردد اما طبیعی است که ما زنجانی‌ها بیش از سایر هموطنانمان متاثر و ناراحت شویم. من این دانشمند برجسته را از کودکی می‌شناختم؛ چراکه با ما همسایه بود.
وی با اشاره به اهمیت چنین اشخاصی برای کشور به خاطراتش اشاره کرد و گفت: مرحوم غلامرضا شهریاری پدر این شهید بزرگوار کارمند آموزش و پرورش بود، از طرفی پدربزرگ و مادربزرگ دکتر مجید شهریاری نیز از کارکنان آموزش و پرورش استان بودند.
وی از دبیرستان امیرکبیر فارغ‌التحصیل شد و یک بار نیز در المپیاد ریاضی مقام کسب کرد، سپس عازم تهران شد. بعد از آن من هر وقت پدر ایشان را می‌دیدم دکتر شهریاری را با وجود اینکه هنوز دکترای خود را نگرفته بود پروفسور خطاب می‌کردم و احوال ایشان را جویا می‌شدم.
وی درخصوص اینکه آیا دکتر شهریاری با مرحوم دکتر امیراعلم ارتباطی داشت، خاطرنشان شد: با توجه به اینکه مجید از امیراعلم سه سال بزرگ‌تر بود و سه سال زودتر از وی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد، این فاصله سنی تا حدودی شرایط را برای دوستی فراهم نمی‌کرد اما با این وجود آن‌ها بزرگ شده یک محله بودند.
این دبیر بازنشسته آموزش و پرورش در پایان ضمن تسلیت به خانواده مرحوم شهریاری متذکر شد: با وجود اینکه خانواده وی در زنجان حضور ندارند اما وظیفه تک‌تک ما زنجانی‌هاست که برای وی مجلس بزرگداشت بگیریم؛ چراکه او در راه اعتلای وطن شهید شده و باعث افتخار هر زنجانی می‌باشد.

   + کورش پورزند ; ۱:٥٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٩
comment نظرات ()