سبزگون زنگان

محیط زیست جهانی

 

توقع زیاد و بیش از حد والدین از کودکان، مانع رشد و شکوفایی استعدادهای واقعی آنها می شود.

هر کودک بنا بر اقتضای سن و ویژگی های ذاتی خود از استعدادهای بالقوه منحصر به فردی برخوردار است و برای تبدیل این پتانسیل ها به استعدادهای بالفعل، زمینه های حمایتی و روانی خاصی لازم است که این زمینه ها باید با نکته سنجی و تبحر خاص از سوی والدین ایجاد شود.

اثرات منفی مقایسه کودکان با همنوعان و همسالان خود

گاه والدین به اشتباه برای تحقق برخی آرزوها و امیال خود، اقدام به مقایسه کودکان با همسالان شان می کنند و انتظار دارند کودکان آنها نیز در پاره ای از مسائل و مهارت ها همچون سایرین عمل نمایند.

کودکان نیز همانند بزرگسالان به طور خدادادی و ذاتی از برخی استعدادهای خاص برخوردار یا بی بهره اند و والدین نباید به خاطر امیال شخصی خود با مقایسه، تحقیر و اجبار، انتظارات شان را از کودکان به طور غیر منطقی بالا ببرند.

باید با برنامه ریزی های درست و اصولی، زمینه رشد و شکوفایی کودک در استعدادهای ذاتی خود او فراهم گردد

مطالعه منابع گوناگون و مشاوره با روانشناسان در تربیت صحیح کودک و شکوفایی به موقع استعدادهای وی مؤثر مي باشد.

اکثر والدین به دلیل عدم شناخت کافی از شخصیت، نقاط ضعف و قوت و ویژگی های درونی کودکان در هر سنّی، روش صحیح انتظار و عدم انتظار از توانایی های آنها را نمی دانند.

اهمیت صرف فرصت کافی برای شناخت روحیات و ویژگی های کودکان

بی توجهی به نیازمندی ها و خواسته های روانی و اجتماعی کودکان در سنین مختلف، موجب سرکوب شدن انرژی های ذاتی و توانایی های بالقوه آنها می شود. این درحالی است که صرف زمان لازم برای تسلّط بر هر کدام از ویژگی های آنها می تواند زمینه را برای رشد و شکوفایی استعدادها، افزایش سطح اعتماد به نفس، نحوه صحیح بهره گیری از توانایی ها و ایجاد ارتباطات اجتماعی مؤثر و مثبت در محیط خارج از خانه نظیر مهد کودک، مدرسه و جمع دوستان فراهم نماید.

   + کورش پورزند ; ۸:٢٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
comment نظرات ()